REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot nietrafionego prezentu

Aleksandra Pajewska
Zwrot nietrafionego prezentu/ fot. Fotolia
Zwrot nietrafionego prezentu/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zwrot nietrafionego prezentu to coraz częstszy problem w okresie po Świętach Bożego Narodzenia. Mimo bardzo szerokiej oferty handlowej trudno odpowiedzieć na potrzeby obdarowanego i trafić w jego gust. Jak zgodnie z prawem i skutecznie zwrócić prezent świąteczny, z którego nie jesteśmy zadowoleni?

Prezent z Internetu

Zainteresowanie dokonaniem świątecznych zakupów przez Internet systematycznie wzrasta. Konsumenci coraz chętniej korzystają z tej formy zakupów a także łączącej się z nią rozszerzonej ochrony prawnej. Jej głównym przejawem jest przysługujące klientowi tzw. prawo do namysłu. Polega ono na tym, że kupujący ma prawa w ciągu 10 dni zwrócić pełnowartościowy towar. Nie musi przy tym podawać przyczyny swojej decyzji. Jeśli więc uda nam się wyrobić we wskazanym wyżej terminie (który liczony jest od daty otrzymania towaru od sprzedającego), jesteśmy w komfortowej sytuacji.

REKLAMA

Zobacz również: Odstąpienie od umowy a osobisty odbiór towaru

Warto w tym miejscu wskazać, że towary zakupione po 25 grudnia 2014 roku będzie można zwrócić nie w ciągu 10 a w ciągu 14 dni. Taka – korzystna dla konsumentów – zmiana wynika z wejścia w życie nowej ustawy o prawach konsumenta. Jeśli sprzedający nie poinformuje o przysługujących uprawnieniach, wówczas termin ulega wydłużeniu aż do 12 miesięcy (obecnie do 3 miesięcy).

Jak zwrócić świąteczny prezent?

Skuteczne odstąpienie od umowy na odległość wymaga wysłania do sprzedawcy pisemnego oświadczenia. Warto – głównie ze względów dowodowych – wysłać je listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Drugim warunkiem jest zwrot towaru. Niestety koszty przesyłki zwrotnej obciążają samego konsumenta.

Odbiór osobisty prezentu z Internetu

Odbiór osobisty, co do zasady, nie wyłącza możliwości odstąpienia od umowy. Decydujący jest w tym przypadku sam sposób zawarcia umowy – fakt, czy została ona zawarta przez Internet (na odległość), czy w chwili odbioru towaru-prezentu, w siedzibie przedsiębiorcy. Takie stanowisko potwierdził Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w wyroku z dnia 12 czerwca 2014 r., o sygnaturze akt XVII AmA 26/13. SOKIK stwierdził, że przysługiwanie prawa do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa nie jest zależne od wybranego sposobu dostawy towaru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Brak możliwości zwrotu prezentu

Wobec niektórych kategorii świątecznych prezentów prawo odstąpienia od umowy zostało wyłączone. Konsument nie może zwrócić m.in.: prezentów wykonanych na specjalne zamówienie oraz żywności (ich charakter nie pozwala na zwrot, mogą ulec szybkiemu zepsuciu).

Zwrot prezentu do sklepu stacjonarnego

Zakupy przez Internet uzupełniają (nie wypierają) tradycyjne formy handlu. Konsumenci coraz częściej decydują się na zakupu online po uprzednim obejrzeniu i przymierzeniu towaru w sklepie stacjonarnym. Jak kształtuje się sytuacja osoby niezadowolonej ze świątecznego podarku, który został kupiony w stacjonarnej placówce sklepu?

Lepsza ochrona konsumentów - 25 grudnia 2014

Umowne prawo odstąpienia od umowy

Sytuacja konsumenta, który chce zwrócić pełnowartościowy produkt w sklepie stacjonarnym jest mniej korzystna. Obowiązujący stan prawny gwarantuje prawo do namysły tylko w przypadkach umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa oraz umów zawieranych na odległość (tj. umów zawieranych przez Internet). W przypadku tradycyjnego sklepu stacjonarnego klient może skorzystać jedynie z tzw. umownego prawa odstąpienia od umowy. Jego zasady i warunki określa bądź sama umowa bądź regulamin sklepu. Sklepy (głównie te sieciowe) gwarantują konsumentom prawa do zwrotu nieużywanego towaru w ciągu 10, 14, 28 czy 30 dni. W każdym przypadku warto zapoznać się z treścią regulaminu danego sklepu i korzystać z przysługujących praw.

Jak zwrócić prezent do sklepu?

W przypadku każdego zwrotu towaru (zarówno do sklepu stacjonarnego jak i internetowego) konsument powinien dysponować dowodem dokonania zakupu (paragonem, fakturą czy choćby wyciągiem z rachunku bankowego). Towar powinien posiadać wszystkie oryginalne metki. Może być jednak rozpakowany (zwłaszcza w przypadku zakupów przez Internet). Powyższy pogląd wyprowadzić można w najnowszego orzecznictwa SOKIK, tj. wyrok z dnia 17 listopada 2014 r., XVII AmA 136/13. Konsument, dokonujący przedświątecznych zakupów przez Internet nie ma – zdaniem SOKIK – możliwości obejrzenia i sprawdzenia produktu przed zawarciem transakcji. Zatem prawo rozpakowania, przymierzenia i oceny przydatności towaru przysługuje mu po odebraniu przesyłki.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz.U. 2014 poz. 827).

Ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. 2000 nr 22 poz. 271 ze zm.).

Wyrok SOKIK z dnia 12 czerwca 2014 r., o sygnaturze akt XVII AmA 26/13.

Wyrok SOKIK z dnia 17 listopada 2014 r., XVII AmA 136/13

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

REKLAMA

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

REKLAMA

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego? Wymagania egzaminacyjne

W jakim terminie odbywa się egzamin z języka angielskiego? Jakie są wymagania egzaminacyjne na maturze z tego przedmiotu? 

Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie - co się wydarzy? Harmonogram obrad w dniach 24-25-26 kwietnia

Dzisiaj, 24 kwietnia Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie. Jak będzie przebiegał plan obrad? Jakie projekty ustawa będą procedowane przez parlamentarzystów? Pełny harmonogram obrad Sejmu w dniach 24-25-26 kwietnia 2024 roku.

REKLAMA