REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zakupy w Chorwacji. /Fot. Fotolia
Zakupy w Chorwacji. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W czasie trwających wakacji, Polacy chętnie wybierają jako miejsce swojego wypoczynku ciepłą Chorwację. Modne podczas letnich urlopów są zakupy w miejscowych sklepach. Europejskie Centrum Konsumenckie przygotowało wskazówki, dla konsumentów w Chorwacji.

W roku 2012 Chorwacja była w Polsce jednym z najbardziej popularnych kierunków letnich podróży. Tak też ma być i w tym roku - wyniki badania przeprowadzonego przez firmę AC Nielsen Polska pokazują, że w obecnym sezonie większość Polaków wybierze ten kraj na miejsce swojego odpoczynku . Od 1 lipca 2013 r. do sieci ECC-Net dołączyło centrum chorwackie. Jeżeli konsument ma więc problem ze sprzedawcą z tego kraju może zgłosić się po bezpłatną pomoc do ECK, a jego sprawą zajmą się wspólnie konsultanci z Polski i Chorwacji.

REKLAMA

Wymiana towaru/zwrot

Czy konsument ma prawo wymienić/zwrócić towar w przypadku gdy nie jest uszkodzony, a więc jest zgodny z umową?

Sprzedawcy nie mają żadnego obowiązku prawnego, aby zgodzić się na wymianę/zwrot, kiedy towar nie jest uszkodzony. Jednakże, zgodnie ze swoją dobrą wolą sprzedawca może przychylić się do prośby konsumenta i zezwolić na wymianę/zwrot towaru.

Reklamacja

Zakupiony towar jest wadliwy, jakie prawa przysługują konsumentowi?

Jeśli produkt jest wadliwy - w ciągu 2 lat od dnia zakupu - konsument może wybrać czy chce go naprawić lub wymienić na nowy, wolny od wad. Jeśli nie ma możliwości naprawy albo wymiany, wówczas przysługuje mu prawo do obniżenia ceny lub zwrotu pieniędzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także: Nie opłaca się zwlekać z reklamacją

Jednak konsument może zażądać zwrotu pieniędzy tylko w ostateczności! Mianowicie, tylko gdy bezskutecznie próbował użyć jednego z trzech pozostałych środków (naprawa, wymiana, obniżenie ceny).

Czy przepisy określają czas, w którym konsument powinien złożyć skargę do sprzedawcy?

Zgodnie z właściwymi przepisami, w Chorwacji konsument powinien złożyć skargę
w przeciągu 2 miesięcy od momentu zauważenia defektu towaru.

Ceny

Czy konieczne jest umieszczenie cen towarów na produktach?

Tak, konieczne jest umieszczanie cen towarów na produktach w widoczny i czytelny sposób.

Czy obowiązkowe jest, aby sprzedawca wydał rachunek konsumentowi za zakupiony towar?

Sprzedawca powinien wydać konsumentowi rachunek w formie papierowej lub elektronicznej, który musi być dokładny i czytelny.

Podatki

Jaka jest stawka podatku VAT, który obejmuje większość towarów i usług?

Ogólnie, stawka podatku VAT w Chorwacji wynosi 25 %. Jednak dla niektórych towarów i usług stawka podatku VAT wynosi 10 % (np. dla magazynów i gazet, zakwaterowania w hotelu, wypożyczenia przyczep, jachtów oraz restauracje itd.), a dla innych  5% (np. dla książek, pieczywa, mleka, leków, biletów do kina, codziennych gazet, które posiadają więcej niż 25000 słów itd.)

Czy cena powinna obejmować podatek VAT?

Tak, obowiązkowe jest, aby cena towaru obejmowała również podatek VAT.

Polecamy również: Reklamacja

Czy należy powiadomić Urząd Celny o dokonaniu zakupów?

Chorwacja usunęła już ograniczenia celne dotyczące towarów przeznaczonych do osobistego użytku. Dlatego też nie trzeba już deklarować w urzędzie celnym, towarów zakupionych w Chorwacji na własny użytek – bez względu na ich koszt.

Sposoby płatności

Jakie są najpopularniejsze sposoby płatności?

Płacenie czekami nie jest zbyt popularnym sposobem płatności w Chorwacji. Najpopularniejszymi sposobami płatności w Chorwacji są: gotówka, karty debetowe i karty kredytowe.

Godziny otwarcia

akie są godziny otwarcia sklepów, banków i poczty?

Większość sklepów, banków i poczt otwarte w godzinach 8.00-21.00 od poniedziałku do piątku. Jeśli chodzi o soboty, większość sklepów pracuje według normalnych godzin pracy, w szczególności te, usytuowane w centrach handlowych. Banki i poczty pracują w niepełnym wymiarze czasowym w soboty. W niedziele, większość sklepów, banków  i poczt jest zamknięta za wyjątkiem sklepów, które położone są wzdłuż wybrzeża Adriatyku podczas sezonu turystycznego. Sklepy w centrach handlowych też pracują  w pełnym wymiarze czasowym w niedziele.

Wyprzedaże

Czy są stałe okresy wyprzedaży w Chorwacji?

Większość wyprzedaży w Chorwacji jest sezonowa (np. wyprzedaży letnich kolekcji wczesną jesienią).

Wynajem samochodu

Jakie są standardowe przepisy wynajmu samochodów? Co konsument powinien wziąć pod uwagę?

W przypadku wynajmu samochodu, konsument powinien pamiętać, że należy zostawić kartę kredytową lub pewną kwotę pieniędzy w ramach depozytu za wynajem samochodu. Firmy wypożyczające samochody wymagają również ważnego dokumentu prawa jazdy oraz dowodu osobistego. Każda firma wypożyczająca samochody posiada swoją stronę internetową i istnieje możliwość wynajmu samochodu przez Internet. Ubezpieczenie auto casco obejmuje ofertę wynajmu samochodu.

Czy istnieją specjalne instytucje ustanawiające standard wynajmu samochodów w Chorwacji na potrzeby konsumentów i rozstrzygania roszczeń konsumenckich?

Nie ma takiej instytucji.

Zobacz serwis: Konsument - turystyka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Komunikat MC: Będą jednolite procedury usuwania nielegalnych treści z Internetu. Nie będzie można wykorzystywać wrażliwych danych osobowych do profilowania w celach reklamowych

    Ministerstwo Cyfryzacji podało w komunikacie, że zakończyły się konsultacje projektu ustawy implementującej unijny akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act) do krajowego porządku prawnego. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w internecie, a także doprecyzować kwestie dotyczących moderowania treści.

    Ministerstwo Cyfryzacji: Zakończyły się konsultacje projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Więcej przedsiębiorców zapłaci opłatę telekomunikacyjną

    Ministerstwo Cyfryzacji podało informację dotyczącą projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Zmienią się stawki opłat telekomunikacyjnych. Zwiększy się też liczba przedsiębiorców telekomunikacyjnych zobowiązanych do zapłaty opłaty telekomunikacyjnej.

    Laptopy także dla nauczycieli przedszkoli i poradni psychologiczno-pedagogicznych. Kiedy? Sprawdź, co się zmienia w tej sprawie

    Określone grupy nauczycieli otrzymały w 2023 r. wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych. Nadal aktualne pozostaje pytanie, co z pozostałymi nauczycielami, którzy nie mogli jeszcze liczyć na bon na zakup laptopa? Czy zostaną uwzględnieni w ramach II rewizji Krajowego Planu Odbudowy? ZNP podjął działania w tej sprawie.

    Eurowybory 2024 - kiedy? Do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, do 2 maja trzeba zgłosić kandydatów na posłów do PE

    Eurowybory w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 roku. Natomiast do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 2 maja należy zgłosić kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.

    REKLAMA

    Morderstwo Polaka w Szwecji. Aresztowano 17-latka

    Sąd rejonowy w Huddinge, pod Sztokholmem, aresztował na dwa tygodnie 17-latka w związku z morderstwem 39-letniego Polaka. Prokuratura oskarża nastolatka o "ukrywanie przestępstwa". Yassin Z., z długimi kręconymi włosami, wszedł na salę sądową ubrany w koszulkę i spodnie dresowe, nie wykazując żadnych emocji. Przez swojego obrońcę przekazał, że "zaprzecza popełnieniu przestępstwa".

    Mniej zarobimy na zleceniach. To efekt kamienia milowego KPO. Sprawdź, od kiedy i jak zmienią się przepisy. Już wiadomo.

    Wszystkie umowy cywilnoprawne mają podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne, by Polska mogła otrzymać kolejne środki z KPO. To będzie koniec płacenia składek do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przesądził kamień milowy KPO.

    Dramatycznie spadnie liczba ludności w Polsce. Ekspert ocenia, że konieczne będzie podwyższenie wieku emerytalnego

    W Polsce zmniejsza się liczba ludności. Programy wspierające zwiększanie dzietności to za mało, by odwrócić niekorzystne trendy. Podwyższenie wieku emerytalnego będzie konieczne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń – twierdzi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

    60 proc. wełny według metki, a w rzeczywistości jej brak. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań, UOKiK nałożył kary

    Na firmy wprowadzające klientów w błąd informacją o składzie ubrań na metce UOKiK nałożył kary finansowe. "Konsumenci nie mogą samodzielnie zweryfikować składu surowcowego odzieży, muszą w tym zakresie ufać informacjom na etykiecie" - powiedział prezes Tomasz Chróstny. 

    REKLAMA

    Nowelizacja kodeksu pracy: pracodawca musi chronić seksualność i płodność pracownika [nowy rejestr]

    Nowe przepisy w kodeksie pracy mają wyeliminować (albo ograniczyć) kontakt pracowników z takimi substancjami jak toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. To tzw. substancje reprotoksyczne.

    Zmiana, która wpłynie na miliony Polaków. ZUS od umów-zleceń. Data reformy jest już znana

    Rewolucja, która była zapowiadana przez kilka lat, teraz staje się nieunikniona. Chodzi o wprowadzenie składek ZUS dla wszystkich umów-zleceń. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej potwierdziło, że reforma w tym zakresie jest utrzymana w Krajowym Planie Odbudowy bez zmian. Ma ona wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

    REKLAMA