| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w UE > Czy zabawki dla dzieci są bezpieczne

Czy zabawki dla dzieci są bezpieczne


Wraz z mężem i 2 letnią córeczką mieszkamy w Szkocji. Wybór zabawek dla dzieci jest ogromny, ale mnie bardziej interesuje czy one są bezpieczne? Czy są dopuszczone do obrotu zabawki, które mogłyby wyrządzić krzywdę dziecku?

Mieszkańcy Unii Europejskiej nie powinni mieć obaw kupując zabawki dla swoich pociech, jeżeli kupują jej w sklepach o dobrej renomie. Przepisy unijne regulujące kwestie bezpieczeństwa produktów nakładają na producentów i dystrybutorów obowiązek wprowadzania na rynek wyłącznie towarów bezpiecznych. Niektóre towary konsumpcyjne, takie jak zabawki, kosmetyki i sprzęt elektryczny muszą spełniać dodatkowe wymogi bezpieczeństwa. Kontrolują to specjalne organy nadzoru. Jeżeli jakiś produkt nie spełni odpowiednich norm, to organy krajowe mogą wycofać go z obrotu, zażądać wycofania go ze sklepów, wydać ostrzeżenie lub podjąć inne stosowne środki.


W ostatnim czasie miało miejsce kilka przypadków wycofywania zabawek z rynku oraz kryzys dotyczący towarów sprowadzanych z Chin. Komisarz ds. ochrony konsumentów Meglena Kuneva przedstawiła propozycje mające na celu poprawienie i wzmocnienie europejskiego systemu bezpieczeństwa produktów. Podpisane zostało porozumienie z importerami oraz sprzedawcami detalicznymi zabawek. Zgodnie z umową mają być przeprowadzane szkolenia z zakresu norm bezpieczeństwa ze szczególnym naciskiem na konieczność wyeliminowania z rynku zabawek szkodliwych, stwarzających zagrożenie dla zdrowia lub życia. Należy pamiętać o tym, że zgodnie z prawem unijnym za bezpieczeństwo produktów wprowadzonych do obrotu odpowiadają producenci, hurtownicy, detaliści i importerzy.

Nie można również zapominać o innych działaniach podjętych z inicjatywy Komisji Europejskiej. Chodzi m.in. o wnikliwą kontrolę środków bezpieczeństwa, które są stosowane przez przedsiębiorców, jak również podjęcie specjalnych środków mających za zadanie wspomóc nadzór sprawowany przez krajowe organy nadzoru rynkowego i organy celne. Jednym z tych specjalnych środków jest dotyczy wymogu zamieszczania ostrzeżeń o niebezpieczeństwie jakie stwarzają magnesy umieszczane w zabawkach.reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK