| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w UE > Pociągiem po Europie

Pociągiem po Europie

Od jesieni 2009 roku każdy podróżujący po Europie koleją, zarówno na trasach krajowych jak i międzynarodowych, będzie miał zagwarantowane te same prawa takie jak: możliwość otrzymania refundacji kosztów opóźnienia, łatwiejszy dostęp dla osób niepełnosprawnych oraz prawo do przewozu rowerów.

Rekompensata za opóźnienia

Zgodnie z nowymi rozporządzeniami, które wejdą w życie pod koniec 2009 r. także pasażerowie korzystający z transportu krajowego będą objęci tymi samymi prawami i obowiązkami, jakie posiadają pasażerowie w przewozach międzynarodowych.

Pasażerowie będą mieli prawo do rekompensat za opóźnienia pociągów w ruchu pasażerskim, wynikających z opóźnień z winy przewoźnika. Na trasach międzynarodowych za opóźnienia od godziny do dwóch godzin pasażer otrzyma rekompensatę w wysokości 25% ceny biletu natomiast 50% ceny biletu w przypadku opóźnienia powyżej 2 godzin.

Niniejsze rozporządzenia będą dotyczyły wszystkich podróży dalekobieżnych.

Korzystanie z usług przez osoby niepełnosprawne

Przedsiębiorstwa kolejowe muszą wprowadzić niedyskryminujące zasady dostępu do transportu dla osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej sprawności ruchowej, także na stacjach, na których nie jest obecny personel.

Przewóz wózków i rowerów

Rozporządzenie reguluje również zasady przewozu wózków dziecięcych i wózków inwalidzkich, a także rowerów. Spółki kolejowe będą zobowiązane umożliwić pasażerom przewóz rowerów pociągiem, za opłatą, choć pod warunkiem, że są łatwe w transporcie, czyli można je łatwo przenieść i że tabor kolejowy umożliwia taki przewóz.

Pasażerowi podróżującemu pociągiem, np. z Warszawy do Paryża, który wysiada przed niemiecką granicą, będą przysługiwały te same prawa, co osobie wysiadającej we Frankfurcie lub Paryżu, czyli po przekroczeniu granicy.

Podstawa:
A6-0313/2007 Sprawozdanie w sprawie zatwierdzonego przez komitet pojednawczy wspólnego tekstu dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym
źródło: http://www.europarl.europa.eu

Dorota Ulikowska

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Tołwiński

Radca Prawny z kancelarii BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK