| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Luksemburg

Sprawdź czy prawa konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej różnią się od polskich przepisów. Na przykład czy możesz zwrócić towar do sklepu w określonym terminie? Zobacz na co warto zwracać uwagę dokonując zakupów poza granicami Polski.

Luksemburg wdrożył Dyrektywę 1999/44/WE dotyczącą sprzedaży towarów konsumpcyjnych i związanych z tym gwarancji. W wyniku przyjęcia powyższych przepisów minimalny okres gwarancji wynosi w przypadku towarów 2 lata. Przyjmuje się, że każdy brak zgodności, który uwidocznił się w ciągu 6 miesięcy od daty dostawy, istniał w chwili dostawy, o ile nie dowiedziono inaczej. W tym okresie konsument ma prawo do przywrócenia zgodności towaru.

Konsument może żądać wolnej od opłat naprawy lub wymiany towaru. Tylko w przypadku, gdy naprawa lub zastąpienie nie są możliwe lub, gdy wiązałyby się z istotnymi utrudnieniami dla konsumentów może on domagać się unieważnienia umowy oraz zwrotu zapłaconej kwoty lub obniżki ceny, jeżeli wada jest drobna.

Istotne dla konsumentów jest również to, że po upływie okresu 6 miesięcy nadal objęci są ochroną przed wadliwymi produktami. Sprzedawca ponosi odpowiedzialność za brak zgodności w ciągu dwóch lat od dostawy towaru. Jednakże, wówczas to konsument musi udowodnić, że brak zgodności istniał w momencie dostawy. Dochodzenia sądowe możliwe jest tylko w ciągu 24 miesięcy od zgłoszenia przez konsumenta braku zgodności.

Dobrowolne gwarancje udzielane przez producentów nie mogą ograniczać ustawowych praw konsumentów. W przypadku towarów z drugiej ręki umowa może ograniczać okres gwarancji, musi on jednak wynosi, co najmniej 12 miesięcy.

Wymiana towaru

Sprzedawcy nie są prawnie zobowiązani do wymiany towaru. Jest ona uzależniona od dobrej woli sprzedawcy.

Ceny

Obowiązującą w Luksemburgu walutą jest euro. Ceny muszą być wyrażone w euro. Konsument nie może domagać się otrzymania produktu za cenę widniejącą na metce. Ceny produktów sprzedawanych konsumentom muszą uwzględniać podatek VAT. Sprzedawca ma obowiązek wydawania paragonów konsumentom.

Podatek

Większość towarów i usług jest w Luksemburgu obłożona 15% podatkiem od wartości dodanej – VAT (Taxe sur la Valeur Ajoute – TVA).

Najpopularniejszymi formami płatności w Luksemburgu są gotówka, czeki oraz karty kredytowe. Czeki jednak są mniej popularne. Płacąc kartą kredytową, konsument nie ma obowiązku okazywania dokumentu tożsamości.

Wyprzedaże

W Luksemburgu wyprzedaże odbywają się w dwóch stałych okresach: zimą oraz latem. Wyprzedaż zimowa rozpoczyna się w pierwszą sobotę stycznia i trwa 15 dni. Letnia wyprzedaż rozpoczyna się w pierwsza sobotę lipca i trwa 15 dni.

Typowe godziny pracy sklepów

Poniedziałek – Sobota: 08:00/09:00 – 18:00

Supermarkety:

Poniedziałek – Sobota: 08:00/09:00 – 20:00/21:00 (tylko w mieście Luksemburg)

Typowe godziny pracy banków

Poniedziałek – Piątek: 08:00 – 12:00

                                    14:00 – 16:30/17:00 (tylko w mieście Luksemburg)

Godziny pracy urzędów pocztowych

Poniedziałek – Piątek: 08:00 – 12:00/13:30 – 17:00

Sobota: 08:00 – 12:00/13:30 – 17:00 (tylko w miećcie Luksemburg)

Kaucja

Za butelki zwykle pobierana jest kaucja. Nie pobiera się kaucji za puszki i plastikowe torby.

Informacja turystyczna

www.lcto.lu

 

 

 

 

 

 

Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie

 

 

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK