| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Grecja

Sprawdź czy prawa konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej różnią się od polskich przepisów. Na przykład czy możesz zwrócić towar do sklepu w określonym terminie? Zobacz na co warto zwracać uwagę dokonując zakupów poza granicami Polski.

Grecja wdrożyła Dyrektywę 1999/44/WE dotyczącą sprzedaży towarów konsumpcyjnych i związanych z tym gwarancji. Oznacza to, że w przypadku towarów zakupionych przez konsumentów minimalny okres gwarancji wynosi 2 lata.

W każdym przypadku sprzedaży towaru sprzedawca zobowiązany jest dostarczyć konsumentowi na piśmie wszelkie informacje na temat produktu, jego bezpiecznego użytkowania, konserwacji, a także wszelkich zagrożeń związanych z jego użytkowaniem.

W przypadku sprzedaży nowego produktu o długiej oczekiwanej żywotności (na przykład sprzętu elektronicznego) sprzedawca jest zobowiązany dostarczyć klientowi pisemną gwarancję w sposób jednoznaczny określającą, co następuje:

  • nazwę i adres udzielającego gwarancji,
  • produkt, którego dotyczy gwarancja,
  • dokładny zakres i czas trwania gwarancji,
  • uprawnienia gwarantowane przez aktualne przepisy prawa.

Okres trwania gwarancji musi być proporcjonalny do prawdopodobnego okresu żywotności produktu.

Jeżeli sprzedany został produkt wadliwy lub nieodpowiadający standardom jakości zgodnie z umową, konsument ma prawo w ciągu 2 lat od terminu dostawy towaru domagać się od sprzedawcy naprawy lub zastąpienia (bez opłat) towaru lub obniżenia ceny lub unieważnienia umowy. Wszelkie dodatkowe uprawnienia zawarte w gwarancji udzielanej przez sprzedawcę lub inny podmiot, stanowią uzupełnienie uprawnień wynikających z przepisów prawa.

Wymiana towaru

Konsument nie ma prawa, w świetle przepisów do wymiany towaru. Jest ona uzależniona od dobrej woli sprzedawcy.

Ceny

Obowiązującą w Grecji walutą jest euro. Ceny muszą być wyrażone w euro. Konsument może domagać się otrzymania produktu za cenę widniejącą na metce. Nie wolno sprzedawać po cenie wyższej niż umieszczona na metce. Cena musi uwzględniać podatek VAT. Sprzedawca ma obowiązek wydać konsumentowi paragon. Konsumenci powinni domagać się paragonu i zachować go.

Podatek

Większość towarów nieżywnościowych oraz usług obłożona jest w Grecji 19% podatkiem od wartości dodanej - VAT (Foros Prostithemenis Axias -FPA). Stawka podatku VAT na żywność wynosi 9%. Stawka podatku VAT na napoje alkoholowe to 19%.

Formy płatności

Najpopularniejszymi formami płatności są w Grecji gotówka i karty kredytowe. Płacąc kartą kredytową, konsument może zostać poproszony o okazanie dokumentu tożsamości. Niektóre mniejsze restauracje i sklepy nie przyjmują płatności kartami kredytowymi.

Wyprzedaże

Termin wyprzedaży ustala co roku Ministerstwo Rozwoju. Wyprzedaż zimowa to zwykle styczeń-luty. Wyprzedaż letnia to zwykle lipiec - sierpień.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK