| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Węgry

Sprawdź czy prawa konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej różnią się od polskich przepisów. Na przykład czy możesz zwrócić towar do sklepu w określonym terminie?Zobacz na co warto zwracać uwagę dokonując zakupów poza granicami Polski.

Węgry wdrożyły Dyrektywę 1999/44/WE dotyczącą sprzedaży towarów konsumpcyjnych i związanych z tym gwarancji. W wyniku przyjęcia powyższych przepisów minimalny okres gwarancji wynosi w przypadku towarów 2 lata. Przyjmuje się, że każdy brak zgodności, który uwidocznił się w ciągu sześciu miesięcy od daty dostawy, istniał w chwili dostawy, o ile nie dowiedziono inaczej. W tym okresie konsument ma prawo do przywrócenia zgodności towaru.

Konsument może żądać wolnej od opłat naprawy lub wymiany towaru. Istotne dla konsumentów jest również to, że po upływie okresu 6 miesięcy nadal objęci są ochroną przed wadliwymi produktami. Sprzedawca ponosi odpowiedzialność za brak zgodności w ciągu 2 lat od dostawy towaru. Jednakże, wówczas to konsument musi udowodnić, że brak zgodności istniał w momencie dostawy. Dobrowolne gwarancje udzielane przez producentów nie mogą ograniczać ustawowych praw konsumentów.

Wymiana towaru

Sprzedawca nie jest prawnie zobowiązany do wymiany towaru.

Ceny

Obowiązującą na Węgrzech walutą jest forint. Cena sprzedaży, cena za jednostkę oraz opłata za usługę powinny być wyraźnie widoczne, wyrażone w zrozumiałej formie oraz w obowiązującej jednostce płatniczej w Republice Węgierskiej. Konsument może domagać się otrzymania produktu za cenę widniejącą na metce. Ceny muszą uwzględniać podatek VAT. Sprzedawca ma obowiązek wydać konsumentowi paragon. Jeżeli sprzedawca nie wyda paragonu, władze mogą nałożyć na niego karę.

Podatek

Stawki podatku VAT wynoszą na Węgrzech 5%, 15% lub 25% (Àltalànos Forgalmi Adó - ÀFA) w zależności od rodzaju towaru lub usługi.

Formy płatności

Najpopularniejszymi formami płatności są na Węgrzech gotówka oraz karty kredytowe. W niektórych sklepach konsumenci muszą okazać dokument tożsamości, jeżeli dokonują zakupów powyżej określonej dużej kwoty. Taka praktyka jest jednak rzadko spotykana.

Wyprzedaże

Wyprzedaże na Węgrzech odbywają się zimą i latem, a ich terminy nie są regulowane przepisami prawa.

Typowe godziny pracy sklepów

Poniedziałek – Sobota: 10:00 – 18:00

Niedziela: 10:00 – 14:00

Niektóre duże sklepy detaliczne są czynne 24 h na dobę przez 7 dni w tygodniu, oprócz Świąt państwowych.

Typowe godziny pracy banków

Poniedziałek – Piątek: 08:00 – 17:00

Godziny pracy urzędów pocztowych

Poniedziałek – Sobota: 07:00 – 18:00

Kaucja

Kaucja pobierana jest za niektóre rodzaje butelek. Nie pobiera się kaucji za puszki i plastikowe torby.

Informacja turystyczna

www.hungary.com

 

 

Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie

 

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK