| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w UE > Odwołanie lotu

Odwołanie lotu

Korzystanie z transportu lotniczego jest dość powszechną formą przemieszczania się. Zazwyczaj planujemy podróż z dużym wyprzedzeniem. Wtedy też kupujemy bilety. Co zrobić jeżeli odwołano nam lot? Czy przysługuje nam odszkodowanie z tego tytułu?

Przykład:

 

W listopadzie ubiegłego roku zamówiłam lot z Belfastu do Gdańska oraz lot powrotny na tej samej trasie. Obie rezerwacje dokonane zostały na miesiąc lipiec bieżącego roku, czyli z 8-miesięcznym wyprzedzeniem. Rezerwacje zostały zaakceptowane i potwierdzone. W połowie marca poinformowano mnie drogą e-mailową, iż loty zostają odwołane. Jednak dopiero  moment otrzymania w maju ponownej, e-mailowej, informacji z potwierdzeniem zamówienia, a także - w miesiąc później - listu o odwołaniu lotu spowodował moją całkowitą dezorientację. Moje pytanie brzmi: czy firma przewozowa miała prawo odwołać lot, jeżeli rezerwacja została przyjęta? Dodam, iż sytuacja była naprawdę wyjątkowa, dlatego też musiałam skorzystać z usług innych linii, które oferowały ten sam przelot, jednak już w dwukrotnie wyższej cenie. Proszę o poradę, co należy zrobić oraz czy należy mi się odszkodowanie.

 

W przypadku odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lub dużego opóźnienia lotu pasażer ma prawo do zwrotu kosztów biletu lub skorzystania z innego, alternatywnego połączenia z docelowym punktem podróży. Linie lotnicze mają prawo odwołać lot, muszą jednak odpowiednio wcześniej powiadomić o tym pasażera oraz ponieść związane z tym konsekwencje finansowe (zwrócić cenę biletu lub zaproponować lot alternatywny). W myśl prawa UE zatem, powinna Pani zostać poinformowana o zmianach co najmniej 2 tygodnie przed planowanym czasem odlotu . Zatem gdyby zawiadomienie o zaistniałej sytuacji okazało się zbyt późne, miałaby Pani pełne prawo dochodzić odszkodowania od linii lotniczych. W obecnej sytuacji jednak Pani roszczenia okazują się bezpodstawne.

 

 

 

 

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »