| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w UE > Czy można zwrócić laptopa jeśli zmieniło się w nim oprogramowanie

Czy można zwrócić laptopa jeśli zmieniło się w nim oprogramowanie

Zakup towaru przez Internet daje nam możliwość rezygnacji z umowy, czyli skorzystania z tzw. prawa do namysłu. Termin na odstąpienie od umowy jest różny, w zależności od kraju, w którym produkt został nabyty. Są jednak pewne szczególne przypadki, kiedy odstąpienie od umowy nie jest możliwe.

 Za pośrednictwem polskiego serwisu aukcyjnego zakupiłem laptop. Sprzęt wystawiony był przez firmę brytyjską, także z Wielkiej Brytanii został nadany. Gdy otrzymałem komputer, używałem go przez kilka dni, następnie jednak doszedłem do wniosku, iż laptop w zasadzie nie odpowiada mi. Zdecydowałem się odesłać sprzęt. Jak dowiedziałem się od pracownika firmy, jest to możliwe w ciągu 7 dni od momentu otrzymania laptopa. Dziś jednak zostałem powiadomiony, iż z powodu wgrania przeze mnie innego systemu operacyjnego firma zasadniczo nie ma obowiązku zwrócenia mi pieniędzy. Zrobi to jednak, z tymże od ceny towaru odejmie 15 % za przywrócenie komputera do stanu, w jakim został wysłany. Moje pytanie brzmi następująco: czy sprzedawca ma prawo postąpić w taki sposób?

 

Zgodnie z prawem UE w przypadku umów zawieranych na odległość bądź przez internet, konsument ma prawo odstąpienia od umowy w ciągu co najmniej 7 dni od dnia otrzymania towaru. Okres ten, w zależności od kraju członkowskiego, jest różny – dla Wielkiej Brytanii jest to 7 dni, dla Polski np. – 10 dni. Prawo odstąpienia od umowy nie przysługuje jednak w ściśle określonych przypadkach, m.in.:

  • w razie umowy o dostawie nagrań audialnych, wizualnych czy oprogramowania komputerowego,
  • których opakowanie zostało przez konsumenta naruszone.

Przy oprogramowaniu komputerowym, jego uruchomienie może być odczytywane jako równoznaczne ze zdjęciem zabezpieczeń. Firma ma zatem prawo postąpić w sposób przez Pana przedstawiony, a także - odmówić przyjęcia zwrotu komputera.

 

 

 

Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Autotesto

Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK