| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > Zakaz palenia – Sejm ustalił ostateczny kształt ustawy

Zakaz palenia – Sejm ustalił ostateczny kształt ustawy

Pełny zakaz palenia będzie obowiązywał tylko w lokalach z jedną salą. Zakaz palenia nie obejmie e-papierosów, odrzucają poprawkę Senatu. Ustawa trafi do prezydenta

Sukces przeciwników tytoniu jest połowiczny. Zgodnie z propozycjami parlamentu zakaz palenia będzie pełny jedynie w tych mniejszych lokalach. Właściciele pubów i restauracji, którzy dysponują co najmniej dwoma salami przeznaczonymi dla klientów, będą mogli jedną z nich przeznaczyć dla osób palących.

Konieczne będzie jednak spełnienie dodatkowych wymogów. Pomieszczenia dla palaczy muszą być zamknięte oraz wentylowane.

Zakaz nie obejmie e-papierosa

Decyzja Sejmu na pewno ucieszy producentów i przedsiębiorców zajmujących się dystrybucją tzw. e-papierosów. Posłowie nie zgodzili się na poprawki Senatorów, którzy chcieli uznać za wyrób tytoniowy także elektroniczne inhalatory nikotyny. Oznaczałoby to, że przepisy dotyczące zakazu palenia musiałyby być stosowane także do tych produktów.

Zobacz również: Czy zakaz palenia obejmie e-papierosa

Nowa ustawa oznacza także zmiany w zakresie reklamy wyrobów tytoniowych. Miłośnicy „dymka” nie będą już mogli otrzymywać darmowych paczek papierosów rozdawanych podczas publicznych degustacji. Zabronione będzie również rozpowszechnianie komunikatów, wizerunków marek wyrobów tytoniowych oraz symboli z nimi związanych.

Zakaz palenia w środkach transportu

Dym papierosowy ma zniknąć z wszelkich środków transportu publicznego. Zakaz palenia będzie obowiązywał w taksówkach, samochodach służbowych oraz na przystankach komunikacji miejskiej. W tym ostatnim miejscu zakaz palenia obowiązuje już w kilku miastach.

Ponadto całkowity zakaz palenia będzie obowiązywał w miejscach przeznaczonych do wypoczynku oraz miejscach zabaw dzieci.

Kary grzywny za brak informacji

Sprzedawcy będą zobowiązani do umieszczania informacji, iż nieletni nie mogą nabywać produktów tytoniowych. Za sam jej brak będą oni karani grzywną.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sejm ustalił ostateczny kształt ustawy antynikotynowej.
Sejm ustalił ostateczny kształt ustawy antynikotynowej.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK