| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > Sąd: opłaty za przejazd autostradą powinny być niższe

Sąd: opłaty za przejazd autostradą powinny być niższe

Spółka Stalexport Autostrada Małopolska naruszyła prawo narzucając konsumentom nieuczciwe ceny za przejazd remontowanym odcinkiem autostrady A4. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił dziś odwołanie przedsiębiorcy od decyzji UOKiK

Wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczy decyzji antymonopolowej z kwietnia 2008 roku. Samo postępowanie zostało wszczęte w październiku 2007 r. po skargach na wygórowane opłaty, pobierane za przejazd autostradą na remontowanych odcinkach. Urząd uznał wówczas, że spółka Stalexport Autostrada Małopolska nie miała prawa pobierać pełnej opłaty za przejazd autostradą, która nie spełniała w całości standardu dla tego typu drogi. 

Jak wskazywał Prezes Urzędu konsumenci w zamian za dokonanie opłaty powinni mieć możliwość przejazdu drogą o standardzie autostrady, czyli drogą wyposażoną w dwie rozdzielone jezdnie.

Tymczasem trwające od stycznia do września 2007 roku prace remontowe na odcinku jezdni spowodowały wydłużenie czasu przejazdu, a także znaczne utrudnienia w ruchu. W szczytowym momencie na blisko 1/3 długości trasy pomiędzy punktami poboru opłat występował ruch dwukierunkowy na jednej jezdni, a czas przejazdu znacznie się wydłużył.

Zobacz również serwis: Prawa konsumenta

Kara i odwołanie do sądu

Ostatecznie decyzją administracyjną Prezes UOKiK nakazał spółce zmianę praktyki i nałożył na przedsiębiorcę karę w wysokości 1,3 mln złotych. Stalexport Autostrada Małopolska odwołała się od tej decyzji do sądu.

Zobacz również serwis: Przedsiębiorca w sądzie

W rozstrzygnięciu Sąd uznał, że odwołanie przedsiębiorcy nie zasługuje na uwzględnienie. Podzielił zdanie UOKiK, że opłata pobierana za przejazd remontowanym odcinkiem autostrady powinna być proporcjonalnie obniżona. SOKiK podtrzymał również karę finansową nałożoną na spółkę.

Od wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedsiębiorca ma prawo wniesienia apelacji do Sądu Apelacyjnego.

Źródło:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK