| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > O czym należy pamiętać przy letnich zakupach?

O czym należy pamiętać przy letnich zakupach?

Płacąc przy kasie za kupione rzeczy nie zapomnij zabrać paragonu. Nie wyrzucaj go również od razu do śmieci. Może ci się przydać przy reklamacji.

Paragon

Płacąc za zakupy nie zapomnij o paragonach. Są one podstawą dochodzenia roszczeń w przypadku sporu z przedsiębiorcą. Co prawda nie są konieczne do realizowania uprawnień przysługujących konsumentowi, ale stanowią dowód dokonania zakupu. Często jedyny.

Sam paragon ma walor dokumentu. Powinniśmy otrzymać go niezależnie od tego, czy zakupu dokonaliśmy w dużych sieciach handlowych, osiedlowym sklepie, czy też na bazarze. Na nim powinniśmy znaleźć oznaczenie produktu, sklepu, czy też ceny.

Paragon nie jest niezbędny przy składaniu reklamacji. Sprzedawca nie może odmówić jej przyjęcia z powodu braku paragonu. Należy się jednak liczyć z tym, że trzeba będzie udowodnić fakt, iż reklamowany produkt został nabyty u tego sprzedawcy.

Zobacz również serwis: Prawa konsumenta

Gdzie składać reklamację

Jeśli kupiliśmy wadliwy produkt, zawsze przysługuje nam prawo do reklamacji. Sprzedawca odpowiada za zgodność towaru z umową aż 2 lata.

Reklamację składamy w sklepie – najlepiej na piśmie. Gdy do produktu dołączona jest gwarancja, wtedy możemy zgłosić reklamację gwarantowi (najczęściej jest to producent lub dystrybutor). To my dokonujemy wyboru, który wariant jest dla nas korzystniejszy i u kogo będziemy dochodzić naszych roszczeń.

Sprzedawca nie może odmówić reklamacji na tej podstawie, iż sprzedawany produkt posiada gwarancję producenta. Roszczenia z gwarancji oraz odpowiedzialność ustawowa sprzedawcy są niezależne. Gwarancja jest dodatkowym zobowiązaniem.

Zakupy za granicą

Konsumenci są chronieni również za granicą. Wielu miłośników wyprzedaży skorzysta z sezonowych przecen w trakcie wakacyjnego wypoczynku za granicą. Coraz częstsze są również specjalne wyjazdy na atrakcyjne zakupy do europejskich miast, takich jak Mediolan, Londyn czy Paryż.

Zobacz również serwis: Konsument w UE

Wybierając się za granicę warto wcześniej sprawdzić terminy wielkich obniżek. Na przykład we Włoszech wyprzedaże zaczynają się na początku lipca i trwają 30 dni, w Grecji daty wyprzedaży ustala co roku ministerstwo, natomiast w Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Polsce odbywają się one w dowolnych terminach.

Źródło: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK