| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > Orlen i Lotos w porozumieniu wycofały benzynę U-95 - orzekł sąd

Orlen i Lotos w porozumieniu wycofały benzynę U-95 - orzekł sąd

Zakończenie produkcji uniwersalnej benzyny U-95 na podstawie niedozwolonego porozumienia zarzucił Orlenowi i Lotosowi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zarzuty te potwierdził ostatecznie sąd.

Decyzja UOKiK

Prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie potwierdził ostatecznie decyzję UOKiK-u z 2007 r., w której Urząd uznał, że paliwowe koncerny zawarły porozumienie o zakończeniu produkcji uniwersalnej benzyny U-95.

Początek samej sprawy miał miejsce jeszcze w 2005 r., kiedy to Urząd wszczął postępowanie antymonopolowe wobec dwóch największych producentów paliwa. W toku postępowania stwierdzono, iż wobec nieopłacalności produkcji, spowodowanej spadkiem popytu na benzynę uniwersalną U-95 Orlen i Lotos zawarły porozumienie o wspólnym zakończeniu produkcji.

Z inicjatywą porozumienia wystąpił PKN Orlen, który przygotowując plan zakończenia sprzedaży tego paliwa za niezbędne uznał przeprowadzenie go wspólnie z Grupą Lotos.

Odwiedź portal: MOTO wieszjak

Odstąpienie od rywalizacji rynkowej

Urząd w swoim rozstrzygnięciu nie kwestionował wycofania paliwa z obrotu, a jedynie wspólne uzgodnienie działań pomiędzy konkurentami. Prezes Urzędu uznał to za odstąpienie od rywalizacji rynkowej, które miało negatywny wpływ na jakość oferowanych dóbr i poziom cen.

UOKiK uznał, że celem zawartego porozumienia było niedopuszczenie do sytuacji, w której jeden z przedsiębiorców wycofa się z produkcji i sprzedaży U-95, a drugi zdominuje sektor. Działając w ten sposób spółki ustaliły sposób zachowania i wyeliminowały wszelką niepewność co do poczynań konkurenta.

Za praktyki naruszające konkurencję na przedsiębiorców zostały nałożone kary pieniężne: 4,5 mln zł na PKN Orlen oraz milion złotych na Grupę Lotos.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Droga sądowa

Zgodnie z prawem przedsiębiorca, wobec którego została wydana decyzja przez Prezesa UOKiK, może się odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od wyroku SOKiK przysługuje możliwość złożenia apelacji w Sądzie Apelacyjnym.

Spółki skorzystały z przysługującego im prawa i odwołały się od decyzji. Sądy kolejnych instancji podzielały jednak argumentację Urzędu. 11 lutego 2011 roku Sąd Apelacyjny potwierdził, że doszło do niedozwolonego porozumienia. Utrzymane zostały również sankcje finansowe nałożone na PKN Orlen oraz Grupę Lotos.

Zobacz serwis: W sądzie

Źródło: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK