| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > ZAIKS ograniczał konkurencję

ZAIKS ograniczał konkurencję

Żaden podmiot prowadzący działalność gospodarczą nie ma prawa do zachowań ograniczających konkurencję. Przekonało się o tym stowarzyszenie autorów ZAIKS oraz „cech” filmowców SFP. Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję Prezes UOKiKu, nakładającą karę w łącznej wysokości 1,25 mln zł.

Postępowanie antymonopolowe

Sprawa swój początek miała w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który na wniosek Izby Wydawców Prasy wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko stowarzyszeniu autorów ZAiKS oraz Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Izba w swoim wniosku zarzuciła pozwanym podmiotom, iż korzystając z pozycji organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, zawarły porozumienie między sobą, ustalając jednolite stawki wynagrodzeń autorskich. Dowody na takie zachowanie Izba Wydawców przedstawiła mocne. Do zawarcia takiego porozumienia przyznał się sam ZAiKS, informując o tym Izbę w specjalnym piśmie.

Zobacz serwis: Prawo autorskie

Decyzja UOKiK

W opinii Urzędu zmierzeniem przedsiębiorców było wyeliminowanie konkurencji pomiędzy nimi ze szkodą dla przedsiębiorców, którzy korzystają z praw autorskich w celach komercyjnych oraz przede wszystkim ostatecznych użytkowników – konsumentów. Obok nakazu zaniechania praktyki, na uczestników zakazanego porozumienia nałożono kary finansowe – 250 tys. zł na Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz 1 mln zł na ZAiKS.

Zobacz: Reader's Digest łamał prawa konsumentów

Postępowanie sądowe

Ukarane podmioty skorzystały z przysługującego im prawa i odwołały się od decyzji. Sądy kolejnych instancji potwierdzały ustalenia Prezes Urzędu – w lipcu 2011 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a 1 marca 2012 r. Sąd Apelacyjny, który oddalił apelacje przedsiębiorców. W ustnym uzasadnieniu wyroku Sąd m.in. zgodził się z oceną, że doszło do zawarcia porozumienia cenowego, którego celem było ograniczenie konkurencji, a wysokość nałożonych sankcji uznał za właściwą do stopnia naruszenia prawa.

Zobacz serwis: W sądzie

Decyzja jest prawomocna.

Źródło: uokik.gov.pl

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »