| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > "Wymienimy sprzęt elektroniczny jak koszulki?" - darmowa wymiana towaru, czyli nowa ustawa o prawach konsumenta

"Wymienimy sprzęt elektroniczny jak koszulki?" - darmowa wymiana towaru, czyli nowa ustawa o prawach konsumenta

Nowa ustawa o prawach konsumenta (uchwalona na posiedzeniu sejmu nr 68 dnia 30.05.2014 r., obecnie przekazana Prezydentowi do podpisu) to efekt wdrożenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2011/83/UE oraz próba ujednolicenia i doprecyzowania przepisów dotyczących umów konsumenckich zawieranych w lokalu przedsiębiorstwa, w zakresie obowiązków informacyjnych, jak również przepisów dotyczących umów konsumenckich zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa oraz na odległość.

Zobacz również: Odstąpienie od umowy – zmiany w 2014 r.

W świetle nowej ustawy nie uległ zmianie okres, w którym możemy zgłaszać reklamację. Natomiast został wydłużony okres ochrony konsumentów w związku z domniemaniem istnienia wady ukrytej w momencie sprzedaży. Domniemanie prawne, co do jej występowania, wydłużono z pół roku do roku.

Ponadto ustawa między innymi wprowadza możliwość zwrotu towaru zakupionego przez Internet bądź telefon, bez podania przyczyny, w ciągu 14 zamiast 10 dni. W przypadku zwrotu to przedsiębiorca ponosił będzie koszty, np. przesyłki.

Czy zatem przepisy te doprowadzą do darmowej wymiany sprzętu na nowy? Po analizie postanowień ustawy wydawać by się mogło, że „problematyczna” wymiana towaru na nowy miałaby miejsce tylko w sytuacji, gdy sprzęt posiada istotną wadę. Ponadto obowiązek wymiany towaru bądź zwrotu pieniędzy występować będzie w sytuacji, gdy sprzęt był naprawiany więcej niż jeden raz. Wydaje się zatem, że wskazane tu przesłanki są wystarczające, aby chronić przedsiębiorców przed „bezpodstawnymi” wymianami.

Zapisz się na nasz newsletter


Paulina Wysocka

Aplikant radcowski

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k.

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 07.08.2014

Autor:

Aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

"Wymienimy sprzęt elektroniczny jak koszulki?" - darmowa wymiana towaru, czyli nowa ustawa o prawach konsumenta /Fot. Fotolia
"Wymienimy sprzęt elektroniczny jak koszulki?" - darmowa wymiana towaru, czyli nowa ustawa o prawach konsumenta /Fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »