| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze?

Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze?

Pożyczanie pieniędzy stało się bardzo powszechnym zjawiskiem. Jednak nie wszystkie instytucje udzielające pożyczek oferują atrakcyjne dla klientów warunki. O czym powinni pamiętać klienci instytucji pożyczkowych?

Liderzy rynku pożyczek online od dawna korzystają z nowoczesnych technologii informacyjnych, które pozwalają na bardzo rzetelną ocenę zdolności kredytowej konsumenta. Wymiana danych o zobowiązaniach klientów instytucji pożyczkowych pomiędzy instytucjami i bankami jest faktem. Jednakże na razie żadna technologia nie jest wstanie wyręczyć klienta w ocenie jego własnych możliwości finansowych. To konsumenci sami najlepiej powinni wiedzieć, czy będą dane zobowiązanie mogli spłacić w przyszłości.

Zobacz serwis: Reklamacja

5 podstawowych zasad odpowiedzialnego pożyczania:

1. Pożyczaj tylko na własny rachunek.

2. Pożyczaj tylko wtedy gdy masz pewność co do przyszłego dochodu.

3. Pożyczaj tylko wtedy gdy rozumiesz warunki umowy i znasz łączne koszty zobowiązania.

4. Pamiętaj, że pożyczki na spłatę innych zobowiązań nie są dobrym pomysłem.

5. Pożyczki zaciągaj nie będąc pod wpływem reklam i spirali konsumpcji.

Czasem nieprzewidziane wydatki, np. naprawa samochodu, są konieczne do zabezpieczenia ciągłości uzyskiwana dochodów. Kluczem do odpowiedzialnego pożyczania, a co za tym idzie – nie zadłużania się ponad własne możliwości – jest chłodna ocena i kalkulacja czy nasze dochody wystarczą na pokrycie zaciągniętego zobowiązania nawet w sytuacji, gdy pojawi się niespodziewany wydatek. Innymi słowy, nie zadłużajmy się do granic własnych możliwości.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

- Z danych ZFP wynika, że klienci instytucji pożyczkowych zadłużają się coraz mądrzej. Systematycznie spada stosunek wartości ich zobowiązań wobec pożyczkodawców do osiąganego dochodu. Po części wynika to z akcji edukacyjnych i łatwiejszego dostępu do wiedzy finansowej oraz prawnej. Nie można pominąć faktu, że polskie społeczeństwo bogaci się a to automatycznie rozwiązuje wiele problemów – zwraca uwagę Łukasz Piechowiak, dyrektor Działu Analiz w Związku Firm Pożyczkowych.

Kilka tygodni przed Świętami zaczyna się okres tradycyjnie zwiększonych wydatków, których część Polacy planują pokryć z kredytów i pożyczek. Związek Firm Pożyczkowych pod numerem 800 706 813 prowadzi bezpłatną infolinię dla klientów instytucji pożyczkowych, którzy chcą uzyskać fachową wiedzę o pożyczkach, kredytach lub zgłosić wszelkie zauważone

Źródło: PAP/Związek Firm Pożyczkowych

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze? /fot. Fotolia
Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze? /fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK