| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > Akcyza na e-papierosy i wyroby nowatorskie od 2018 r.

Akcyza na e-papierosy i wyroby nowatorskie od 2018 r.

Od 2018 r. ma nastąpić zwiększenie cen płynów do e-papierosów i wyrobów nowatorskich. Ministerstwo Finansów proponuje obciążenie liquidów do e-papierosów akcyzą w wysokości 0,70 zł/1 ml oraz nowatorskich wyrobów tytoniowych w wysokości 141,29 zł za każdy kilogram i 31,41 % średniej ważonej detalicznej ceny tytoniu do palenia;. Jeżeli przepisy wejdą w życie spowoduje to nawet dwukrotny wzrost cen.

Zobacz aktualne: Akcyza na e-papierosy jednak od 2019 r.

Do tej pory e-papierosy i tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe nie były objęte żadną akcyzą. To ma się jednak wkrótce zmienić. Ministerstwo Finansów proponuje aby do katalogu wyrobów objętych akcyzą dodano właśnie liquidy oraz wyroby nowatorskie. W ten sposób jednoznacznie stwierdzono, że e-papierosy to używka, tak samo jak zwykłe papierosy.

Nowelizacja przewiduje zastosowanie ogólnych dotyczących opodatkowania akcyzą wyrobów akcyzowych w stosunku do liquidów i wyrobów nowatorskich. Dotyczy to również powstania obowiązku podatkowego, przedmiotu opodatkowania, opodatkowania ubytków, właściwości organów podatkowych, rejestracji podmiotów, deklaracji podatkowych i terminów płatności akcyzy oraz importu.

Ministerstwo Finansów określa wysokość akcyzy na liquidy na 0,70 zł/1ml, natomiast na nowatorskie wyroby tytoniowe – 141,29 zł/kg i 31,41 % średniej ważonej detalicznej ceny tytoniu do palenia. Szacuje się, że ceny za te produkty mogą wzrosnąć nawet kilkakrotnie.

Przewidywane są także zwolnienia z akcyzy podobne jak w przypadku  zwolnień stosowanych dla wyrobów tytoniowych. Będą one stosowane m.in. w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego płynu do papierosów elektronicznych przez osobę fizyczną osobiście na jej własny użytek, nie w celach handlowych, a także w przypadku importu płynu do papierosów elektronicznych przywożonego w bagażu osobistym podróżnego, który ukończył 17 lat.

Projekt budzi wiele kontrowersji. Ministerstwo podnosi, że takie opodatkowanie wprowadzono już w wielu państwach europejskich, a kilka innych zamierza je wprowadzić. Zmiana ma zwiększyć wpływy do budżetu o prawie 100 mln zł rocznie.

Przedsiębiorcy podnoszą, że akcyza na e-papierosy zepchnie większość tego rynku do szarej strefy. Najczęściej przywoływany jest tutaj przykład Włoch gdzie wprowadzono podobne obciążenie. Około 80 % rynku przeniosło się do szarej strefy, spadła wysokość wpływów z podatku VAT, i wiele osób zatrudnionych w tej branży straciło pracę.

Należy zaznaczyć, że temat akcyzy na e-papierosy jest na razie na etapie projektowania i konsultacji. Oznacza to, że jeszcze nie jest pewne czy w ogóle, i na jakich zasadach proponowana akcyza zostanie wprowadzona. W projekcie ustalono, że zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2018 r. jednak ustawodawca może postanowić inaczej.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK