| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Odstąpienie od umowy a kredyt konsumencki

Odstąpienie od umowy a kredyt konsumencki

Kupiłem na kredyt sprzęt muzyczny. Niestety pomimo dwóch napraw nadal nie działa prawidłowo. Gdy powiedziałem sprzedawcy, że odstępuję od umowy, ten powiedział, że to mi się nie opłaca, bo będą musiał nadal i tak spłacać kredyt, który został zaciągnięty w celu zakupu sprzętu.


Przepisy ustawy o kredycie konsumenckim dają kredytobiorcy możliwość odstąpienia od umowy kredytu w połączeniu z odstąpieniem od umowy sprzedaży. Zgodnie z art. 13 w razie odstąpienia przez konsumenta od umowy, na podstawie której nabył on rzecz lub usługę, z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania, odstąpienie takie jest skuteczne również wobec umowy o kredyt konsumencki.

Odstąpienie od umowy kredytu

Przepis tego artykułu nie zawsze znajdzie jednak zastosowanie. Podwójny skutek odstąpienia będzie możliwy jedynie w sytuacji, gdy między sprzedawcą a kredytodawcą (np. bankiem) istnieje umowa, na mocy której kredyt na nabycie towarów oferowanych przez tego pierwszego jest dostępny wyłącznie od tego pierwszego.

Sklep z elektroniką oferuje swoim klientom zakup sprzętu na kredyt zaciągnięty w banku X. Bank ten kredytuje klientów sklepu na zasadzie wyłączności. W takiej sytuacji jeżeli z powodu niemożliwych do usunięcia wad konsument odstąpi od umowy zakupu sprzętu, wtedy też jednocześnie odstępuje od umowy kredytu konsumenckiego.

Odstąpienie od umowy sprzedaży

Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiej w takiej sytuacji będzie możliwe w przypadku, gdy rzecz lub usługa będą niewykonane lub wykonane nienależycie. Zgodnie z przepisami dotyczącymi sprzedaży konsumenckiej prawo do odstąpienia od umowy przysługuje konsumentowi w chwili, gdy towar jest niezgodny z umową, a żądanie klienta usunięcia niezgodność poprzez naprawę lub wymianę nie zostało spełnione (art. 8 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej).

Umowy na odległość

Takie same uprawnienia przysługują również konsumentom, którzy zawarli z przedsiębiorcą umowę poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość.

Jan zakupił przez Internet drogi komputer na raty. Sprzedaż ratalna odbywa się w ramach udzielenia kupującemu kredytu w banku. W sytuacji, gdy Jan skorzysta z przysługującego mu prawa odstąpienia od umowy na odległość, wtedy też będzie ono skuteczne także wobec umowy o kredyt konsumencki.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. 2001, nr 100, poz. 1081 z późn. zm).

Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz. U. 2002 nr 141 poz. 1176 z późn. zm.)

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz także: Prawa konsumenta

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK