| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Kiedy konsument może zostać wpisany do bazy dłużników?

Kiedy konsument może zostać wpisany do bazy dłużników?

Do bazy Biura Informacji Gospodarczej mogą zostać wpisani nie tylko dłużnicy, którzy uporczywie unikają płacenia swoich długów. Jest bowiem możliwe, aby do BIG trafiła osoba, która zapomniała zapłacić raty i zlekceważyła otrzymane od wierzyciela wezwanie do zapłaty.

2. Łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika będącego konsumentem wobec wierzyciela wynosi co najmniej 200 złotych oraz są one wymagalne od co najmniej 60 dni.

3. Upłynął co najmniej miesiąc od wysłania przez wierzyciela listem poleconym albo doręczenia dłużnikowi będącemu konsumentem do rąk własnych, na adres do doręczeń wskazany przez dłużnika będącego konsumentem, a jeżeli nie wskazał takiego adresu - na adres miejsca zamieszkania, wezwania do zapłaty, zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do biura, z podaniem firmy i adresu siedziby tego biura.

Zobacz serwis: W sądzie

Jakie informacje można przekazać?

Wierzyciel przy zachowaniu wymogów określonych powyżej może przekazać do BIK wyłącznie następujące informacje gospodarcze:

1. Podstawowe informacje dotyczące własnego przedsiębiorstwa lub przedsiębiorcy, w szczególności dane adresowe i numery identyfikacyjne.

2. Informacje dotyczące dłużnika będącego konsumentem, takie jak imiona i nazwisko, adres miejsca zamieszkania lub adres do doręczeń, Nr PESEL lub innego Nr potwierdzającego tożsamość, serii i Nr dowodu osobistego potwierdzającego tożsamość.

3. Dotyczące zobowiązania takie jak: tytuł prawny zobowiązania; kwota i waluta zobowiązania; kwota zaległości; data jej powstania; informacja o postępowaniach dotyczących zobowiązania; informacja o kwestionowaniu przez dłużnika istnienia całości lub części zobowiązania; daty wysłania listem poleconym albo doręczenia dłużnikowi do rąk własnych wezwania do zapłaty, zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do biura informacji gospodarczej, z podaniem firmy i adresu siedziby tego biura; informacji o zbyciu wierzytelności; a ponadto ewentualne informacje o wywiązywaniu się z zobowiązań – na wniosek lub za zgodą podmiotu, którego dotyczą.

Należy w tym miejscu wskazać, że zgodnie z ustawą Biuro nie przyjmuje informacji gospodarczej o zobowiązaniu dłużnika będącego konsumentem przekazanej z naruszeniem warunków wskazanych powyżej, lub z przekroczeniem zakresu.

Zobacz: Firma windykacyjna: płacić, czy nie płacić - cz. 1

Polecamy artykuły

Ekspert:

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Autor:

aplikant radcowski II roku przy OIRP w Gdańsku

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Konsument, będący dłużnikiem, może zostać wpisany do bazy Biura Informacji Gospodarczej.
Konsument, będący dłużnikiem, może zostać wpisany do bazy Biura Informacji Gospodarczej.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK