| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > BZ WBK wprowadzał klientów w błąd

BZ WBK wprowadzał klientów w błąd

Sąd Apelacyjny potwierdził, iż Bank Zachodni WBK przy informowaniu o ofercie Konto24 Prestiż wprowadzał konsumentów w błąd. Wcześniej takie praktyki zarzucił bankowi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wyrok sądu  dotyczy decyzji Prezes UOKiK z września 2009 roku. Bank informował w ulotkach reklamowych i na oficjalnej stronie internetowej, że przelewy i zlecenia stałe dokonywane przez Internet lub w oddziałach banku są bezpłatne. Postępowanie przeprowadzone przez Urząd wykazało, że w danym miesiącu konsument nie płacił za przelewy wykonywane w oddziałach, ale w przypadku przelewów wykonywanych za pośrednictwem Internetu bezpłatnych było tylko pierwszych pięć. W opinii UOKiK konsumenci kierujący się wprowadzającym w błąd przekazem reklamowym mogli podjąć niewłaściwe decyzje co do wyboru usługi. Za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów Prezes Urzędu nałożyła na bank karę w wysokości 1 278 742 zł.

Zobacz: Reader's Digest łamał prawa konsumentów

Przedsiębiorca odwołał się od decyzji do sądów kolejnych instancji. W kwietniu 2011 r. argumenty UOKiK podzielił Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a 15 lutego Sąd Apelacyjny potwierdził decyzję Prezes UOKiK, w tym wysokość nałożonej sankcji finansowej

Zgodnie z prawem przedsiębiorca, wobec którego została wydana decyzja przez Prezesa UOKiK, może się odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od wyroku SOKiK przysługuje możliwość złożenia apelacji w Sądzie Apelacyjnym.

Wprowadzanie w błąd

Prawo do pełnej i kompletnej informacji jest jednym z podstawowych praw każdego konsumenta. Stąd też podawanie niezgodnych z prawdą lub niekompletnych wiadomości, które mogą wywoływać u konsumentów mylne wrażenie jest zabronione m.in. przez przepisy ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym.

Zobacz: Czy nieuczciwa reklama może być podstawą reklamacji?

Ocena czy doszło do praktyki wprowadzenie konsumenta w błąd jest dokonywana pod kątem oceny z punktu widzenia przeciętnego, dobrze poinformowanego i uważnego konsumenta. Jeżeli zatem przedsiębiorca reklamuje daną usługę jako darmową, to kształt zobowiązań umownych łączących konsumenta i przedsiębiorcę nie może pod żadnym pozorem prowadzić do obowiązku zapłaty za taką usługę.

Na podstawie: uokik.gov.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK