| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Jak długo przechowywać rachunki

Jak długo przechowywać rachunki

W zeszłym tygodniu otrzymałam od pewnego wydawnictwa wysyłkowego wezwanie do zapłaty. W piśmie firma żąda ode mnie uregulowania płatności za książkę zakupioną przed 5 laty. Pamiętam, że zapłaciłam za książkę jednak nie posiadam już dowodu wpłaty. Jak długo mam obowiązek przechowywać rachunki?

Konsument nie ma prawnego obowiązku przetrzymywania rachunków, jaki wynika np. dla przedsiębiorców z przepisów podatkowych. Warto jednak zabezpieczyć własne interesy i zachować rachunki tak długo, jak mogą one stanowić dowód w sprawie.

Okres czasu, w którym konsument powinien przechowywać rachunki wyznaczają określone w przepisach tzw. terminy przedawnienia. Ich długość może zmieniać się w zależności od rodzaju zawartej umowy.

119,00 złOchrona konsumenta w prawie polskim i Unii Europejskiej

Zobacz: Co zrobić, gdy przedsiębiorca stosuje niedozwolone klauzule umowne?

Czym jest przedawnienie?

Wierzyciel (podmiot uprawniony do odbioru świadczenia) może skutecznie dochodzić wykonania swoich praw od dłużnika (podmiot zobowiązany do wykona świadczenia) tylko w wyznaczonym przez prawo okresie czasu. Przedawnienie roszczenia rodzi specyficzną sytuację, w której dłużnik może uwolnić się od obowiązku spełnienia świadczenia poprzez powołanie się na upływ czasu. tzw. podniesienie zarzutu przedawnienia.

Zobacz: Zwrot rozpakowanego towaru

W takim przypadku dłużnik nie musi już przedstawiać dowodów na to, że nie był zobowiązany do świadczenia lub świadczenie spełnił.

Zadaj pytanie: Forum

Terminy przedawnienia istotne dla konsumentów


Ogólny termin, w którym przedawniają się roszczenia przedsiębiorców względem konsumentów, wynosi 3 lata, od dnia wymagalności roszczenia.

Pan Jan otrzymał rachunek za telefon, który miał uregulować zgodnie z wskazaniem operatora do 14 kwietnia 2008 roku. Roszczenie operatora o zapłatę tej należności przedawni się 14 kwietnia 2011 roku. Pan Jan powinien zatem przechowywać dowód opłacenia rachunku przez okres 3 lat.

Jest jednak grupa umów, dla których przepisy szczególne przewidują inne terminy przedawnienia lub inaczej oblicza się bieg terminu przedawnienia. Do najważniejszych wyjątków z punktu widzenia konsumenta należy zaliczyć:

umowa o dzieło (np. naprawa samochodu, usługa w pralni, remont mieszkania) - 2 lata liczone od dnia oddania dzieła, a jeśli dzieło nie zostało oddane-od dnia, w którym zgodnie z umową powinno być oddane;

umowa ze szkołą językową (tak jak umowa zlecenie) – w okresie 2 lat przedawniają się roszczenia o wynagrodzenie, jeśli osoba wykonująca zlecenie trudni się czynnościami danego rodzaju stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa;

• umowa sprzedaży, gdy sprzedaży dokonano w zakresie działalności przedsiębiorstwa – 2 lata;

Podstawa prawna : art. 118 Kodeksu cywilnego (Dz. U. 64.16.93 z późn. zm.).

Zobacz także: Prawa konsumenta

Aleksandra Bielicka
ekspert z zakresu praw konsumenckich

Aktualizacja: 03.11.2011

Ekspert:

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

 Ogólny termin, w którym przedawniają się roszczenia przedsiębiorców względem konsumentów, wynosi 3 lata, od dnia wymagalności roszczenia.
Ogólny termin, w którym przedawniają się roszczenia przedsiębiorców względem konsumentów, wynosi 3 lata, od dnia wymagalności roszczenia.

Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar graszka

2014-05-19 19:33 Zgłoś

Firma windykacyjna EGB z Bydgoszczy domaga się zapłaty rachunku z dnia 04.10.2001 jestem przekonana że rachunek został zapłacony ale po tylu latach nie mam potwierdzenia  

avatar

2012-12-30 15:26 Zgłoś

Art.mało rzetelny.Ludzie celowo nie płacą rachunków,unikają zapłaty i przeciągają sprawy a później myślą w sposób bardzo uproszczony o przedanieniu a to nie tak działa.Jak firma wysyła listy,dzwoni itd ,a ty udajesz "greka"to i tak windykacja cię czeka.

avatar

2012-06-05 12:45 Zgłoś

Witam wszystkich. Wychodzi na to,że w domu trzeba otworzyć archiwum i wszystkie rachunki od urodzenia do chwili przekazania spadkobiercy trzymać. Wydaje mi się,że firmy windykacyjne ślizgają się na tych co brali jakikolwiek kredyt i widnieją w bik-u. Ja w 2004 roku spłaciłam z odsetkami telefon który miałam na siebie w abonamencie i zapomniałam,że coś takiego miało miejsce a teraz przychodzi,że mam do zapłacenia 270 zł. bo nie zapłaciłam 15zł a doszły koszta naliczone przez windykację. Myślę,że firma z Domaniewskiej INTr...grzebie w papierach i nalicza ludzi którzy nie trzymają juz rachunków. A większość chce mieć spokój i nie chce za parę groszy widnieć jako dłużnik i płaci a oni szukają kolejnych jeleni. Skoro jesteście tacy sprytni to może zacznijcie ściągać długi od chińczyków. Nam wyrywacie ostatnie pieniądze na chleb a żółtki za gotówkę w salonach kupują najdroższe samochody. Chory kraj....

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP31
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Małgorzata Regulska-Cieślak

Radca prawny

Zostań ekspertem Infor.pl »