| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Kiedy możemy za darmo korzystać z cudzej twórczości?

Kiedy możemy za darmo korzystać z cudzej twórczości?

W dobie Internetu mamy swobodny dostęp do obszernych zasobów utworów kulturalnych czy naukowych. Użytkowanie twórczości innych osób budzi jednak wiele kontrowersji ze względu na prawa autorskie. Kiedy możemy za darmo korzystać z cudzej twórczości?

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C‑435/12 oprócz twórcy czy producenta decyzja o zwielokrotnieniu utworu lub przedmiotu objętego ochroną prawa autorskiego i praw pokrewnych sporządzonych z legalnych źródeł może zostać podjęta przez użytkownika w celu użytku osobistego.

„Pewne prawa zastrzeżone” czyli licencje dla kreatywnych

Kompromisem pomiędzy pełną ochroną praw autorskich a dzieleniem się twórczością z innymi może być licencja. Obok standardowych licencji, twórca może się posłużyć którymś z mniej restrykcyjnych wariantów licencji Creative Commons. Jest to system licencji, dzięki którym właściciel praw autorskich upoważnia użytkownika do korzystania z jego utworu pod pewnymi warunkami.

Swobodne kopiowanie, rozprowadzanie, zmiany i remiksy objętego prawem autorskim utworu mogą być dozwolone pod warunkiem podania imienia i nazwiska autora utworu pierwotnego oraz źródła pochodzenia utworu.

Twórca korzystając z tego typu licencji może zastrzec „pewne prawa”. Może ustanowić jako warunek swobodnego korzystania i zmieniania utworu, pod warunkiem udostępnienia zmodyfikowanego utworu na warunkach licencji na której utwór był pierwotnie. Plusem takiej licencji jest fakt, że autor może wyrazić zgodę na komercyjne wykorzystanie zmienionego utworu. Autor może również udostępnić swój utwór, ale bez możliwości przekształcania go – umożliwia eksploatowanie go w oryginalnej postaci.

Zmiany w prawie konsumenckim

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 ze zm.).

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C‑435/12.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »