REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy możemy za darmo korzystać z cudzej twórczości?

Kiedy możemy za darmo korzystać z cudzej twórczości? /fot. Fotolia
Kiedy możemy za darmo korzystać z cudzej twórczości? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dobie Internetu mamy swobodny dostęp do obszernych zasobów utworów kulturalnych czy naukowych. Użytkowanie twórczości innych osób budzi jednak wiele kontrowersji ze względu na prawa autorskie. Kiedy możemy za darmo korzystać z cudzej twórczości?

Co to jest dozwolony użytek?

REKLAMA

Pojęcie dozwolonego użytku funkcjonuje w prawie własności intelektualnej. Regulację prawną w tej kwestii możemy odnaleźć w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83 ze zm., art. 23-35). Poprzez sformułowanie „dozwolony użytek” rozumie się ograniczenie monopolu właściciela praw autorskich lub patentowych polegające na zezwoleniu na korzystanie bez konieczności uzyskiwania jego zgody z już rozpowszechnionego utworu, czyli każdego przejawu działalności twórczej o indywidualnym charakterze, pod ściśle określonymi warunkami i w ściśle określonych sytuacjach.

Dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy.

Zadaj pytanie na FORUM

Bezpieczne korzystanie z efektów cudzej pracy twórczej, wymaga spełnienia kilku przesłanek, które muszą wystąpić łącznie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • utwór musi być już rozpowszechniony (udostępniony za zezwoleniem twórcy),
  • nie możemy pobierać pożytków z tytułu wykorzystywanego utworu (korzystanie w celach niekomercyjnych),
  • korzystanie z danego utworu musi być nieodpłatne (dostęp do utworu musi być swobodny, nieobarczony dodatkowymi opłatami),
  • utwór powinien być wykorzystywany dla użytku osobistego.

Dozwolony użytek prywatny

Dozwolony użytek prywatny to taki, kiedy dla własnych potrzeb (ewentualnie potrzeb osób pozostających w związku osobistym, tj. pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego) bez zezwolenia twórcy korzystamy nieodpłatnie z rozpowszechnionego pojedynczego egzemplarzu utworu. (art. 23)

Dozwolony użytek publiczny

Obok dozwolonego użytku osobistego funkcjonuje dozwolony użytek publiczny, który zezwala na nieodpłatne korzystanie z rozpowszechnionego już utworu, w sposób umożliwiający udostępnienie go nieograniczonej publiczności. Dozwolony użytek publiczny obejmuje: działalność naukową i dydaktyczną, działalność bibliotek, szkół, archiwów, cytaty, prawo przedruku, architektura, pomniki i wystawy.

Przykładem dozwolonego użytku publicznego może być przytoczenie fragmentu cudzej książki, biblioteka wypożyczająca książki, projekcja filmu na lekcji w szkole.

Ochrona praw autorskich w Internecie

Pobieranie plików z Internetu na własny użytek

REKLAMA

Pobieranie plików z Internetu (z wyłączeniem programów i gier komputerowych) nie jest przestępstwem, udostępnianie ich jest jednak karalne. Zgodnie z art. 79 ustawy o prawie autorskim, osobie rozpowszechniającej utwory chronione prawem autorskim grozi przede wszystkim kara finansowa.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C‑435/12 oprócz twórcy czy producenta decyzja o zwielokrotnieniu utworu lub przedmiotu objętego ochroną prawa autorskiego i praw pokrewnych sporządzonych z legalnych źródeł może zostać podjęta przez użytkownika w celu użytku osobistego.

„Pewne prawa zastrzeżone” czyli licencje dla kreatywnych

Kompromisem pomiędzy pełną ochroną praw autorskich a dzieleniem się twórczością z innymi może być licencja. Obok standardowych licencji, twórca może się posłużyć którymś z mniej restrykcyjnych wariantów licencji Creative Commons. Jest to system licencji, dzięki którym właściciel praw autorskich upoważnia użytkownika do korzystania z jego utworu pod pewnymi warunkami.

Swobodne kopiowanie, rozprowadzanie, zmiany i remiksy objętego prawem autorskim utworu mogą być dozwolone pod warunkiem podania imienia i nazwiska autora utworu pierwotnego oraz źródła pochodzenia utworu.

Twórca korzystając z tego typu licencji może zastrzec „pewne prawa”. Może ustanowić jako warunek swobodnego korzystania i zmieniania utworu, pod warunkiem udostępnienia zmodyfikowanego utworu na warunkach licencji na której utwór był pierwotnie. Plusem takiej licencji jest fakt, że autor może wyrazić zgodę na komercyjne wykorzystanie zmienionego utworu. Autor może również udostępnić swój utwór, ale bez możliwości przekształcania go – umożliwia eksploatowanie go w oryginalnej postaci.

Zmiany w prawie konsumenckim

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 ze zm.).

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C‑435/12.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

REKLAMA

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

REKLAMA