REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upadłość konsumencka i płynące z niej korzyści

Upadłość konsumencka i płynące z niej korzyści
Upadłość konsumencka i płynące z niej korzyści

REKLAMA

REKLAMA

Popadnięcie w długi nie musi oznaczać bankructwa i wylądowania „na bruku”. Jedną z dróg do uwolnienia się od zadłużenia wobec wierzycieli jest instytucja upadłości konsumenckiej. Jednak jakie korzyści osiąga osoba, która zdecyduje się złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Na wstępie wspomnieć należy, iż głównym zadaniem upadłości konsumenckiej jest oddłużenie wnioskodawcy, a nie spłata wierzycieli. Upadły, składając odpowiedni wniosek do sądu, powinien mieć na uwadze, że celem omawianej instytucji nie będzie całkowite pozbawienie go majątku i środków do życia, lecz zapewnienie mu powrotu do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. W praktyce oznacza to szereg udogodnień, dzięki którym ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie musi równać się „finansowemu samobójstwu”.

REKLAMA

REKLAMA

Po pierwsze, osoba składająca wniosek o upadłość nie zostanie bez dachu nad głową, gdy jej mieszkanie wejdzie w masę upadłości. Sąd w takiej sytuacji wydzieli upadłemu kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu w tej samej lub sąsiedniej miejscowości za okres od 12 do 24 miesięcy.

Co więcej, ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie wiąże się z utratą chociażby ubrań lub żywności, czyli przedmiotów pierwszej potrzeby, bez których upadły miałby znacznie utrudnione życie. Istnieje także szansa, iż w masę upadłości nie wejdzie nasz samochód, o ile sąd weźmie pod uwagę fakt, że np. pojazd jest nam potrzebny do pracy. Innymi słowy, upadły może swobodnie rozporządzać majątkiem, który nie wszedł do masy upadłości i nie jest zarządzany przez syndyka.

REKLAMA

Warto zaakcentować, że sąd może wyznaczyć maksymalnie 36-miesięczny okres planu spłat wierzycieli. W tym okresie nie jest spłacany cały dług upadłego, lecz tylko jego część, którą konsument jest w stanie pokryć ze spieniężonego majątku. Ponadto, sąd bierze pod uwagę możliwości finansowe i sytuacją osobistą upadłego. Dlatego też nie dojdzie do zdarzenia, kiedy zostanie ustalony plan spłat zobowiązań wobec wierzycieli, których upadły nie jest w stanie pokryć z wyznaczonej masy upadłości.

Trwała przeszkoda (choroba lub utrata pracy) po stronie upadłego, uniemożliwiająca mu realizowanie planu spłat, nie sprawia, że upadły nie będzie mógł dalej oddłużać się na zasadach przewidzianych dla instytucji upadłości konsumenckiej. Plan spłaty (po wysłuchaniu wierzycieli) może zostać przedłużony o maksymalnie 18 miesięcy. W niektórych sytuacjach sąd może nawet uchylić plan spłat i umorzyć niewykonane zobowiązania upadłego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas obowiązującego okresu planu spłat wierzycieli, nie zostanie zabrane nam całe wynagrodzenie za pracę, ale tylko jego część. Pozostała kwota ma zapewnić utrzymanie zarówno upadłemu, jak i jego najbliższym członkom rodziny.

W  przypadku gdy sytuacja osobista dłużnika w oczywisty sposób uniemożliwia mu dokonanie spłaty długów, sąd może umorzyć zobowiązania upadłego bez ustalania planu spłat.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej sprawia, że zawieszeniu ulegają postępowania windykacyjne, sądowe, przedsądowe oraz egzekucyjne toczone przeciwko upadłemu. Ponadto, z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej zostaje umorzone postępowanie egzekucyjne. Co za tym idzie, koszty postępowania egzekucyjne zostaną włączone do planu spłat, więc ich pokrycie będzie podlegało zasadom ustalonym przez sąd w planie spłat.

Koszty postępowania sądowego wynoszą tylko 30 złotych. Kwota ta służy na opłacanie wniosku składanego do właściwego sądu. Pozostałe koszty zostaną pokryte z wyznaczonej masy upadłości.

Przepisy prawa upadłościowego przewidują również możliwość zawarcia układu pomiędzy dłużnikiem a wierzycielami. Ugoda z wierzycielami zostanie zawarta tylko wtedy, gdy wyrazi na to zgodę sam upadły. Rozwiązanie to jest o tyle wygodne, że uwzględnione zostaną interesy obu stron.

Polecamy: INFORLEX Biznes

Gdy zostaną umorzone niespłacone zobowiązania upadłego, wtedy sąd rejestrowy z urzędu dokonuje wykreślenia takiej osoby z rejestru dłużników niewypłacalnych. Nadto, gdy zostanie złożony odpowiedni wniosek, dane dłużnika muszą zostać usunięte z rejestrów prowadzonych przez biura informacji gospodarczej.

Jak widać złożenie wniosku o upadłość konsumencką nie oznacza utraty całego majątku oraz pozbawienie podstawowych środków do życia. Ustawodawca przewidział gamę ułatwień dla zadłużonych osób, dzięki którym oddłużanie się nie prowadzi przez wyboistą drogę. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest więc szansą na uwolnienie się od ciążących zobowiązań pieniężnych.

Adam Jaworski, aplikant radcowski, Kancelaria Rachelski i Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    W praktyce obniżka o 80 groszy. Od 1 kwietnia dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15%) [Wykaz producentów i leków]

    Dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15) [Wykaz producentów i leków]. Już 1 kwietnia 2024 r.

    Min. Dziemianowicz-Bąk za skróceniem tygodnia pracy jeszcze w tej kadencji Sejmu. MRPiPS ma wyniki pierwszych analiz

    Minister rodziny, pracy i polityki społecznej liczy, że jeszcze w tej kadencji mogłoby dojść do skrócenia tygodnia pracy. Szefowa MRPiPS poinformowała w RMF24, że zleciła Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy analizę efektywności pracy w relacji do liczby godzin przepracowanych w tygodniu.

    Protesty rolników 20 marca 2024 r. Wrocławski magistrat zakazał ich organizacji na terenie administracyjnym Wrocławia

    Jak poinformowano, wrocławski magistrat wydał zakaz organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia. Chodzi o blokady planowane od środy 20 marca. Prezydent Wrocławia ocenił, że zagrażają one bezpieczeństwu mieszkańców i utrudniają ruch drogowy.

    Protesty rolników 20 marca. Utrudnienia w ruchu w całym kraju. 400 blokad. Które drogi będą nieprzejezdne? [MAPA]

    Na środę zapowiedziano Ogólnopolski Strajk Generalny Rolników. Na drogach w całej Polsce spodziewane są utrudnienia w ruchu. Na mapie rolniczych blokad znalazło się ponad 400 punktów. W stolicy rolnicy zablokują m.in. trasę S2.

    REKLAMA

    Będzie więcej czasu na zakup i montaż silosów finansowanych z KPO

    Opublikowano rozporządzenie w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia w zakresie infrastruktury magazynowania służącej zwiększeniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy.

    Rząd: projekt ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społecznej [To nie są podwyżki]

    We wtorek rząd premiera Donalda Tuska zajmie się projektem ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społeczne

    "Portfel seniora, portfelem pełnym". Polityka senioralna jest priorytetem rządu – zapewnił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

    Druga waloryzacja, podwyższenie zasiłku pogrzebowego i świadczenia honorowego – takie plany mają rządzący wobec seniorów.

    Z 36.000 zł do 57.000 zł wzrośnie dofinansowanie do utworzenia jednego miejsca w żłobku. Jeszcze w marcu wznowienie naboru do programu „Maluch plus”

    Jak poinformowała w poniedziałek w Olsztynie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska, jeszcze w marcu zostanie wznowiony nabór wniosków do programu „Maluch plus”. W województwie warmińsko-mazurskim jest obecnie 65 gmin, w których nie ma żadnej formy, przewidzianej przez ustawę, opieki nad dziećmi do 3. roku życia.

    REKLAMA

    Badania okresowe. Kto za nie zapłaci, gdy pracownik wykonał je w innej placówce niż ta, do której został skierowany?

    Koszty badań profilaktycznych wykonywanych przez pracownika ponosi pracodawca. Ale czy ma wpływ na to, ile za nie zapłaci, czy musi zwrócić każdą kwotę?

    Od kwietnia wraca 5 proc. VAT na żywność. Co podrożeje? [tabela]

    Od 1 kwietnia 2024 roku żywność znów będzie objęta 5% VAT. Za jakie produkty żywnościowe zapłacimy teraz więcej? Oto tabela z tymi produktami żywnościowymi.

    REKLAMA