REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Długi a przedawnienie roszczeń

Rafał Kufieta
Długi, przedawnienie roszczeń/fot.Shutterstock
Długi, przedawnienie roszczeń/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są terminy przedawnienia roszczeń wobec dłużnika? Czy dług przedawnia się z urzędu?

Przedawnienie roszczeń – jakie są terminy na pozbycie się długu?

W związku z rozwojem bankowości oraz komercjalizacją życia codziennego ogromna rzesza obywateli Polski zaciąga różnego rodzaju zobowiązania. Najczęściej są to kredyty na zakup rzeczy ruchomych, zakup mieszkań lub rozwój własnej działalności gospodarczej. Niestety, spora część pożyczek jest niespłacana w terminie lub też kończy swój żywot w egzekucji komorniczej, która nie raz doprowadza dłużnika o zawrót głowy.

REKLAMA

Jak zatem bronić się przed windykacją i uczynić użytek z możliwości, jakie kształtuje prawo swoimi zapisami dla dłużnika?

REKLAMA

Podstawową odpowiedzią na tak zadane pytanie jest oczywiście słowo przedawnienie. Najczęściej słyszymy je, gdy nasze zadłużenie ma zostać skierowane na drogę postępowania sądowego lub egzekucyjnego w celu ściągnięcia od nas zaległych należności.

Zgodnie z art. 117 § Kodeksu cywilnego, roszczenia ulegają przedawnieniu, lecz tylko te majątkowe (poza niektórymi wyjątkami). Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne. Z powyższego wynika, że występując w roli dłużnika prawo nie pozostawia nas jak osamotnionego żaglowca, lecz mamy szansę uwolnić się od ciążących na nas zobowiązaniach kredytowych i innych finansowych zaległości.

Przedawnienie roszczeń jest uregulowane przepisami Kodeksu cywilnego, Kodeksu pracy, prawa podatkowego i innych ustaw, albowiem różne przepisy kształtują naszą odpowiedzialność i czas, na jaki winniśmy odpowiadać całym naszym majątkiem wobec wierzyciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z Kodeksem cywilnym, roszczenia przedawniają się co do zasady z upływem lat 10, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej termin wynosi 3 lata. Oczywiście od tej naczelnej zasady mamy wiele wyjątków od reguły, jak nieprzedawniające się roszczenie o zniesienie współwłasności czy roszczenie o zaprzestanie naruszeń dotyczących własności nieruchomości (tzw. roszczenie negatoryjne).

REKLAMA

Należy pamiętać, że czas przedawnienia może zostać wydłużony do 10 lat, jeżeli wierzyciel podejmie przed sądem czynności związane z naszym zadłużeniem. Termin ten również możemy sami przedłużyć, jeżeli uznamy w jakiejkolwiek formie roszczenie wierzyciela, np. potwierdzimy pisemnie saldo zadłużenia (przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw, lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia, lub zabezpieczenia roszczenia – art. 123 Kodeksu cywilnego).

Należy również pamiętać, iż bieg przedawnienia rozpoczyna się w dniu, w którym nasz dług stał się wymagalny, tzn. jest to moment, w którym wierzyciel może żądać od nas (jako dłużników) spełnienia swojego świadczenia. Od dnia następującego po dniu wymagalności wierzyciel ma prawo naliczać odsetki ustawowe z tytułu braku uregulowania w terminie zadłużenia.

Ważnym aspektem jest również fakt, że o tym, czy nasze zobowiązanie uległo przedawnieniu, sami musimy poinformować odpowiednie organy i osoby, albowiem dług nie przedawnia się nam z urzędu, lecz tylko wówczas, gdy złożymy w tym wymiarze odpowiednie oświadczenie.

TERMINY PRZEDAWNIEŃ

1 ROK:

  • roszczenie z umowy przewozu (np. mandat za jazdę bez ważnego biletu pociągiem PKP lub komunikacji miejskiej);

  • roszczenie z umowy użyczenia;

  • roszczenia z umowy najmu;

  • roszczenia z tytułu rękojmi za wady – od dnia stwierdzenia wady, jednakże w sytuacji, gdy mamy do czynienia z roszczeniami konsumenta, roszczenia ww. przedawniają się z upływem 2 lat wobec rzeczy ruchomych, a 5 lat wobec nieruchomości.

2 lata

  • roszczenia w zakresie działalności dotyczące sprzedaży pomiędzy przedsiębiorcami, rzemieślnikami czy rolnikami;

  • roszczenia o wynagrodzenie za spełnione czynności i o zwrot poniesionych wydatków przysługujące osobom, które stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa trudnią się czynnościami danego rodzaju; to samo dotyczy roszczeń z tytułu zaliczek udzielonych tym osobom;

  • roszczenia z tytułu utrzymania, pielęgnowania, wychowania lub nauki, jeżeli przysługują osobom trudniącym się zawodowo takimi czynnościami albo osobom utrzymującym zakłady na ten cel przeznaczone;

  • roszczenia zakładów energetycznych i przedsiębiorstw ciepłowniczych w zakresie sprzedaży rzeczy.

3 lata

  • roszczenia wynikające z nienależnie pobranych alimentów – art. 140 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego;

  • roszczenia o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym – liczony od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie, maksymalny okres przedawnienia nie może przekroczyć 10 lat, bez względu na czas, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie, jeżeli szkoda powstała w skutek popełnienia zbrodni lub występku roszczenia o naprawienie szkody przedawniają się z upływem lat 20 od chwili popełnienia przestępstwa lub występku;

  • dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności;

  • roszczenia o naprawienie szkody wyrządzonej przez produkt niebezpieczny.

5 lat

  • roszczenia osób uprawnionych do zachowków od dnia ogłoszenia testamentu

10 lat

  • roszczenia stwierdzone tytułem wykonawczym;

  • z zasady roszczenia majątkowe.

Polecamy serwis: Windykacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polisa może pokryć drogie leczenie zwierzaka

Polacy kochają zwierzęta domowe. W polskich domach mieszka ok. 8 mln psów i ponad 7 mln kotów. Posiadanie czworonoga to także odpowiedzialność i często kosztowne wizyty u weterynarza. Czy ubezpieczenie dla zwierzaka do dobry pomysł? 

Wsparcie rodziców w czasie egzaminów. Jak pomóc dzieciom przebrnąć przez stresujący czas

Nawet coraz bardziej niezależne dziecko potrzebuje wsparcia rodzica w procesie kształcenia. Wybór szkoły, pomoc w obraniu właściwej ścieżki, wsparcie przy decyzji o zajęciach dodatkowych to ogromnie ważne kwestie. Jak wspierać wyrozumiale? 

1,27 mld zł na bony energetyczne w 2024 r. Kto się załapie na te pieniądze?

Bon energetyczny to nowe świadczenie pieniężne dla gospodarstw domowych, które będzie przyznawane na podstawie konkretnych kryteriów dochodowych, w zależności od ilości osób w gospodarstwie. Wiem już, że pula środków na wypłaty bonów energetycznych w 2024 roku wynosi 1,27 mld zł. Teraz tylko pytanie, czy jesteś w grupie, która skorzysta z tych pieniędzy.

Komunikat MC: Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ochrona przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni będzie wzmocniona

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 24 maja 2024 r.

REKLAMA

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach. Po osiągnięciu wieku 55. w przypadku kobiet i 60. w przypadku mężczyzn

Część osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem; pozwólcie dzieciom wypocząć

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

REKLAMA

10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego. Chcesz potańczyć? Sprawdź!

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można z niego pozyskać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego. Trzeba tylko nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

REKLAMA