| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Wypowiedzenie umowy zlecenia

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Umowa zlecenia najczęściej kojarzona jest z umową między pracodawcą a pracownikiem. Jednakże z umową zlecenia mamy do czynienia także, gdy zawieramy umowę ze szkołą językową, z uczelnią wyższą bądź z operatorem telewizji kablowej. W jakiej sytuacji można ją wypowiedzieć?

Pojęcie

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Jest to umowa konsensualna, dwustronnie zobowiązująca, częściej odpłatna niż nieodpłatna. Nie wymaga formy szczególnej, ale dla celów dowodowych lepiej ją zawierać w formie pisemnej.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Istotne dla tego typu umów jest to, że zleceniobiorca powinien wykonywać określoną czynność z należytą starannością.

Niekiedy konsument chce zrezygnować z usług danego przedsiębiorcy i wypowiedzieć umowę. Czasami jest to jedynie chęć zawarcia umowy z innym podmiotem na korzystniejszych warunkach. Niekiedy powodem są przyczyny losowe od nas niezależne. Aby skorzystać z takiego rozwiązania trzeba dokładnie przemyśleć wszystkie ewentualnie związane z tym konsekwencje.

POBIERZ WZÓR: Umowa zlecenia

Rozwiązanie umowy przez wypowiedzenie

Istnieje możliwość jednostronnego rozwiązania stosunku prawnego poprzez wypowiedzenie umowy. Jeżeli dokonuje tego zleceniodawca, czyli konsument, jego obowiązkiem jest zwrócenie zleceniobiorcy, czyli przedsiębiorcy, wydatków, jakie on poczynił aż do dnia wypowiedzenia oraz część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom. Jeżeli jednak wypowiedzenie nastąpi bez ważnego powodu przedsiębiorca ma roszczenie odszkodowawcze do konsumenta. Dla strony przyjmującej zlecenie szkodą może być utracone wynagrodzenie za niewykonaną część czynności, a dokładnie o korzyści jakie otrzymał dokonując innych czynności, w czasie, w którym wykonywałby przedmiotowe zlecenie.

POBIERZ WZÓR: Wypowiedzenie zlecenia przez dającego zlecenie

Ważny jest powód

Trzeba zwrócić uwagę na stopień ważności powodu wypowiedzenia umowy. Jak już wspominano powyżej mogą to być zarówno przesłanki o charakterze obiektywnym (np. zmiany w sytuacji gospodarczej, zmiany na rynku, zmiany w prawie) oraz bardziej subiektywne (zmiana sytuacji życiowej bądź ekonomicznej strony). Z całą pewnością za ważny powód można uznać nieudzielanie konsumentowi niezbędnych informacji o przebiegu sprawy lub w pełni uzasadniona utrata zaufania co do starannego działania zleceniobiorcy.

Czytaj: Komu opłaca się umowa o dzieło?

Nie można zrzec się z góry prawa do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów. Taka zmiana uprawnień konsumenta jest zabroniona. Dlatego też należy zwracać uwagę na podobne zapisy w umowie.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia przysługują konsumentowi zarówno w przypadku zawarcia przez niego umowy na czas nieokreślony jak i na czas określony. Ten drugi przypadek w praktyce jest bardziej problematyczny.

POBIERZ WZÓR: Wypowiedzenie zlecenia przez przyjmującego zlecenie

Wypowiedzenie umowy, w tym również umowy zlecenia jest oświadczeniem woli i aby było skuteczne musi być doręczone drugiej stronie w taki sposób, aby mogła ona zapoznać się z jego treścią.

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 04.07.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa zlecenia to kontrakt dwustronnie zobowiązujący/ fot. Fotolia
Umowa zlecenia to kontrakt dwustronnie zobowiązujący/ fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK