| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Czy można zmienić uczestnika wycieczki?

Czy można zmienić uczestnika wycieczki?

Wykupiłam wycieczkę, jednakże z przyczyn zawodowych nie mogłam w niej uczestniczyć. Postanowiłam więc, że na moje miejsce pojedzie córka. Kiedy zgłosiłam ten fakt do biura podróży, otrzymałam informację, że zamiana nie jest możliwa, bo do wycieczki pozostały trzy dni, a umowa wyraźnie stanowi, że zmiana uczestnika może nastąpić nie później niż na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wycieczki. Czy w takiej sytuacji biuro podróży mogło odmówić wyjazdu moje córce?

Klient ma prawo bez zgody organizatora turystyki przenieść na inną osobę wszystkie przysługujące mu z tytułu umowy o świadczenie usług turystycznych uprawnienia. Ma to miejsca wtedy, gdy np. konsument nie może wyjechać na wycieczkę z powodu choroby, pracy zawodowej czy nawet gdy postanowił wyjechać w inne miejsce. Jednak o samych powodach nie musi informować biura podróży.

Zobacz również: Co zrobić jeśli zostanie zmieniony termin wycieczki

Obowiązkiem osoby rezygnującej z wycieczki jest poinformowanie o tym biura podróży przed rozpoczęciem imprezy turystycznej w terminie określonym w umowie. Jeżeli zatem z umowy, którą zawarliśmy, wynika, że zmiana uczestnika wycieczki może nastąpić najpóźniej na 2 tygodnie przed jej rozpoczęciem, to po tym okresie biuro podróży ma prawo niewyrażenia na nią zgody.

Dodatkowo osoba, która chce wstąpić w prawa uczestnika wycieczki, musi spełniać wszystkie wymagania stawiane pozostałym uczestnikom, np. co do posiadanych szkoleń, ubezpieczenia czy wieku.

Podstawa prawna:

art. 16 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych.

Zobacz serwis: Konsument - turystyka

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »