| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Kiedy można zmienić cenę za wycieczkę

Kiedy można zmienić cenę za wycieczkę

Coraz częściej możemy spotkać się z taką praktyką biur podróży, zgodnie z którą tuż przed wyjazdem jesteśmy wzywani do dopłaty za wycieczkę. Czy takie działanie jest zgodne z prawem? W jakim terminie cena wycieczki może ulec zmianie?

Cena wycieczki ustalona w umowie nie może być podwyższona. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy podwyżka ceny jest wyraźnie przewidziana w umowie. W takiej sytuacji biuro podróży musi jednak udokumentować czynniki, które mają wpływ na zmianę ceny. Są to:

  • z powodu wzrostu kosztów transportu,
  • wzrostu kursów walut,
  • wzrostu opłat urzędowych, podatków, opłat należnych za usługi lotniskowe, załadunkowe lub przeładunkowe w portach morskich i lotniczych.

Zobacz również: Kiedy biuro podróży może zmienić cenę wycieczki

Pamiętać należy o tym, że nawet jeśli takie okoliczności zaistnieją, to biuro podróży nie ma prawa do podwyższenia ceny wycieczki, jeżeli do jej rozpoczęcia pozostało 20 dni. W takim okresie podnoszenie kosztów wyjazdu w ogóle nie jest dopuszczalne.

Podstawa prawna:

art. 17 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych.

Zobacz serwis: Konsument - usługi

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »