| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Czy można odwołać polecenie zapłaty?

Czy można odwołać polecenie zapłaty?

Wyraziłam zgodę, by rachunki za telefon obciążyły moje konto w formie polecenia zapłaty. Ponieważ obciążono mój rachunek za dużą kwotą, chcę z tego zrezygnować. Czy mogę zerwać umowę? Czy zrealizowaną już przez bank operację polecenia zapłaty można cofnąć?

Pojęcie

Polecenie zapłaty jest dyspozycją wierzyciela (np. operatora telefonii) daną bankowi do obciążenia określoną kwotą rachunku bankowego dłużnika (np. klienta korzystającego z abonamentu) i przelania z konta klienta kwoty wskazanej przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego na jego rachunek. Ale taka dyspozycja wierzyciela oznacza równocześnie jego zgodę na cofnięcie przez bank dłużnika obciążenia rachunku dłużnika i cofnięcie uznania rachunku wierzyciela w przypadku dokonanego przez dłużnika odwołania polecenia zapłaty.

Jednym z warunków, który musi być spełniony, by rozliczenia odbywały się w formie polecenia zapłaty, jest konieczność udzielenia przez dłużnika – konsumenta, wierzycielowi zgody do obciążania jego rachunku w drodze polecenia zapłaty w umownych terminach zapłaty z tytułu określonych zobowiązań. Jednocześnie konsument ma prawo do cofnięcia w każdym czasie zgody na rozliczenia w takiej formie.

Zobacz także: Polecenie zapłaty

Niezależnie od cofnięcia zgody, dłużnik może odwołać pojedyncze polecenie zapłaty, w banku prowadzącym jego rachunek, w terminie 30 dni kalendarzowych od dnia dokonania obciążenia rachunku bankowego - w przypadku gdy dłużnikiem jest osoba fizyczna nie wykonująca działalności gospodarczej. Odwołanie polecenia zapłaty przez dłużnika zobowiązuje bank, z którym konsument ma podpisaną umowę do natychmiastowego uznania jego rachunku bankowego kwotą odwołanego polecenia zapłaty (czyli praktycznie zwrotu na konto uprzednio przelanej kwoty). Uznanie rachunku dłużnika następuje z datą złożenia odwołania polecenia zapłaty, z obowiązkiem naliczenia - od dnia obciążenia rachunku dłużnika kwotą odwołanego polecenia zapłaty - odsetek należnych dłużnikowi z tytułu oprocentowania rachunku bankowego.

Podstawa prawna:

art. 63d ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe.

Zobacz serwis: Konsument - usługi

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK