| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oddasz na złom

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oddasz na złom

Niepotrzebnej bądź zużytej pralki, kuchenki mikrofalowej czy lodówki będzie można pozbyć poprzez dostarczenie jej do punktu skupu złomu lub zostawić w punktach napraw sprzętu AGD czy RTV.

Już od pewnego czasu nie można wyrzucać na śmietnik zniszczonego sprzętu typu: telewizor, czajnik czy odkurzacz. Na każdym z tych urządzeń znajduje się informujący nas o tym znak przekreślonego kosza. Możemy natomiast zanieść je do sklepu, ale tylko pod warunkiem, że kupujemy nowy sprzęt. Albo sprawdzić czy nasza gmina organizuje punkty zbiórki.

Można pójść do skupu złomu

Według nowelizacji ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym każdy tego typu sprzęt będzie można legalnie oddać do punktu skupu złomu. Jeśli oczywiście punkt ten będzie wpisany do rejestru zbierających zużyty sprzęt, prowadzonego przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Dla konsumentów przewidziana jest też inna możliwość pozbycia się starego video czy nienadającego się do reperacji ekspresu do kawy. Swoje zużyte urządzenia elektryczne bądź elektroniczne będzie można zostawić w punktach napraw sprzętu AGD czy RTV.

Zmiany te wydają się być korzystne dla konsumentów. Zwłaszcza, że istniał problem z pozbywaniem się niepotrzebnego sprzętu. Nie zawsze przecież chęć oddania zużytego urządzenia RTV - AGD wiązała się z chęcią kupienia nowego. W ten sposób nie można było skorzystać z pomocy sklepu. Pozostawały więc gminy, lecz niestety tylko niektóre organizowały punkty zbiórki.

Zobacz też: Wybieraj sprzęt oszczędzający energię

Opłata

Zgodnie z nowymi przepisami sklepy będą miały obowiązek poinformować klientów o wysokości opłaty recyklingowej. Jest to bardzo istotna informacja dla kupującego.

Obowiązki przedsiębiorcy

Zmiany wystąpią również po stronie przedsiębiorców. Do tej pory firmy musiały składać Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska kwartalne sprawozdania o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektroniczny. Teraz będą to robić rzadziej, bo tylko raz w roku.

Dla podmiotów wprowadzających sprzęt na rynek obniżone zostaną opłaty za rejestrację w GIOŚ. Ich wysokość będzie oscylować w granicach: od 50 złotych do 4 tys. złotych. Opłata uzależniona ma być m.in. od obrotu netto przedsiębiorcy.

Jednak nie we wszystkich dziedzinach swojej działalności przedsiębiorcy będą mieli udogodnienia. Chodzi przed wszystkim o opłatę produktową. Mają zostać wprowadzone minimalne poziomy zbierania zużytego sprzęty elektronicznego i elektrycznego. Zobowiązani do opłaty będą przede wszystkim producenci i importerzy.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK