| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Termin płatności

Termin płatności

W jakim terminie należy opłacać rachunki za energię? Czy wystarczy dokonać przelewu dzień przed terminem płatności? Czy liczy się dzień wysłania czy otrzymania pieniędzy przez przedsiębiorstwo? Sprawdź, który termin jest dla ciebie ważniejszy.

Jeżeli dokonujemy wpłaty bezpośrednio w Biurze Obsługi Klienta danego zakładu energetycznego, to możemy to zrobić nawet w ostatnim dniu terminu płatności. Sytuacja wygląda inaczej jeżeli korzystamy z przelewu bankowego albo przekazu pocztowego. Wówczas należy dokonać opłaty odpowiednio wcześniej. Żeby nie narazić się na zwłokę w spełnieniu świadczenia i konieczność zapłaty odsetek, kwota wskazana na naszej fakturze powinna znaleźć się na koncie przedsiębiorcy najpóźniej w dniu wskazanym na rachunku. Jeżeli więc dokonamy przelewu dzień przed terminem płatności, to biorąc pod uwagę, że taka transakcja wymaga czasu, możemy nie zdążyć z terminową opłatą.

Wynika to z regulacji zawartych w Kodeksie cywilnym. Podstawowymi pojęciami, które należy wyjaśnić w tej kwestii są:

  • termin spełnienia świadczenia: jest to data wskazana na fakturze, którą otrzymujemy od zakładu energetycznego, często nazywany terminem płatności. Najpóźniej w tym dniu wierzyciel powinien otrzymać środki pieniężne. Można oczywiście dokonać zapłaty wcześniej;
  • miejsc spełnienia świadczenia przez dłużnika: jeżeli nie jest oznaczone ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione w miejscu, gdzie w chwili powstania zobowiązania dłużnik miał zamieszkanie lub siedzibę. Jednakże świadczenie pieniężne powinno być spełnione w miejscu zamieszkania lub w siedzibie wierzyciela w chwili spełnienia świadczenia; To oznacza, że świadczenie musi być spełnione w terminie wskazanym przez przedsiębiorcę w jego siedzibie. W tym celu można dokonywać opłat bezpośrednio w Biurach Obsługi Klienta lub też za pośrednictwem banku lub poczty uwzględniając czas potrzebny do sfinalizowanie tych transakcji;
  • miejsce wykonania zobowiązania: w przypadku obrotu bezgotówkowego jest to miejsce, w którym znajduje się rachunek bankowy danego przedsiębiorcy. Łączy się to z ryzykiem dotyczącym dotrzymania terminu płatności za fakturę.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK