| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Ferie. Czy ubezpieczenie z NFZ jest skuteczne za granicą?

Ferie. Czy ubezpieczenie z NFZ jest skuteczne za granicą?

Niezależnie od tego czy ferie spędzisz na alpejskim stoku, czy na bulwarach Barcelony, warto pamiętać o ubezpieczeniu zdrowotnym. Zabierając specjalną kartę ubezpieczenia zdrowotnego będziesz mógł skorzystać ze świadczeń zdrowotnych w całej UE. Za leczenie zapłaci NFZ.

Tą specjalną kartą jest EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki takiej karcie można skorzystać ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Wcześniejsze postaranie się o taką kartę powinno być jednym z podstawowych etapów przygotowań do zagranicznego wypoczynku. Niezależnie od tego, czy ferie spędzisz na alpejskich stokach, czy zwiedzając Barcelonę, powinieneś mieć przy sobie kartę potwierdzającą tytuł ubezpieczenia zdrowotnego i prawo do świadczeń.

Zobacz serwis: Konsument - turystyka

Dzięki karcie, ci którzy są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w całej Unii Europejskiej i nie tylko (także w takich krajach jak Szwajcaria, Norwegia, Islandia, czy Liechtenstein).

Co istotne jednak skorzystamy ze świadczeń na tych samych zasad co obywatele danego kraju. Nie oznacza to, że opieka zdrowotna będzie w całości bezpłatna, tak jak w Polsce. Ale o tym niżej.

Zobacz serwis: Opieka zdrowotna

Prawo do otrzymania EKUZ mają osoby ubezpieczone, w tym członkowie rodzin ubezpieczonego.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wydawana dla jednej osoby. Własną kartę muszą mieć również dzieci.

Sama karta jest wydawana osobom, które wyjeżdżają czasowo do innego państwa członkowskiego UE w celach turystycznych, by odwiedzić rodzinę lub znajomych, w celu podjęcia studiów, czy też jako oddelegowany pracownik.

Kartę EKUZ można otrzymać na podstawie złożonego wniosku, który należy przesłać do dowolnego oddziału wojewódzkiego NFZ. Wniosek taki musi być również zaopatrzony w dokumenty potwierdzające tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ.

W zależności od ubiegającego się różnie będą się kształtowały terminy ważności takiej karty. Dla osób pobierających świadczenia emerytalna karta będzie ważna przez 5 lat.

Z kolei osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne z tytułu zatrudnienia, jak również studenci ubezpieczeni przez uczelnię, czy osoby pobierające rentę otrzymają kartę ważną przez 6 miesięcy.

Dzięki posiadaniu karty turysta będzie miał dostęp do służby zdrowia na obszarze UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. Co jednak istotne dostęp ten nie oznacza, że obowiązują nas takie same zasady dotyczące za usługi medyczne, jak w Polsce. EKUZ daje jedynie możliwość posiadaczowi karty korzystania z tych samych praw w dostępie do opieki medycznej, jakie ma obywatel danego kraju.

Jeżeli w danym kraju istnieje system współpłacenia za usługi medyczne, wtedy też posiadacze karty będą musieli również się do tego dostosować, a wydatki przez nich poniesione nie będą refundowane przez NFZ. Będąc w Austrii, czy Szwajcarii będziemy musieli zapłacić za te same usługi, za które płacą obywatele tych krajów.

Pobyt w austriackim szpitalu jest odpłatny. Za dzień hospitalizacji trzeba płacić 10 euro. Obywatel Polski, posiadający Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, zapłaci za pobyt w szpitalu tyle, co obywatel Austrii.

Co istotne EKUZ nie obejmuje też kosztów leczenia w prywatnej służbie zdrowia.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK