| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Jakie są zasady refundacji leków?

Jakie są zasady refundacji leków?

Kwestia refundacji leków została uregulowana w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z treścią jej przepisów refundowane są leki podstawowe, recepturowe i uzupełniające. Jakie są zasady ich refundacji?

Zgodnie z treścią wyżej powołanej ustawy, lek podstawowy to taki produkt leczniczy, który ratuje życie lub jest niezbędny w terapii dla przywracania lub poprawy zdrowia.

Lek recepturowy to produkt leczniczy sporządzony w aptece, na podstawie recepty lekarskiej.

Natomiast lek uzupełniający to taki, który wspomaga lub uzupełnia działanie leków podstawowych, a także produkt leczniczy o zbliżonych właściwościach terapeutycznych do leku podstawowego. 

Refundacja możliwa jest tylko wówczas, gdy dany lek został wydany osobie ubezpieczonej (podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego lub ubezpieczającej się dobrowolnie).

Zobacz również: Opieka zdrowotna w nocy i święta

Leki podstawowe oraz recepturowe przygotowywane z surowców farmaceutycznych (wykaz takich surowców ustala Ministerstwo Zdrowia) lub z leków gotowych zamieszczonych w wykazach leków podstawowych i uzupełniających (warunkiem jest jednak, aby dawka leku recepturowego była mniejsza od najmniejszej dawki leku gotowego) są wydawane na podstawie recepty, po uiszczeniu opłaty ryczałtowej.

Opłata ryczałtowa za lek podstawowy wynosi 3, 20 zł. Natomiast za lek recepturowy – 5 zł.

Natomiast leki uzupełniające wydawane są za opłatą wynoszącą 30% albo 50% ceny leku.

Osobom:

1. chorującym na choroby zakaźne,

2. chorujący na choroby psychiczne,

3. upośledzonym umysłowo,

4. chorującym na niektóre choroby przewlekłe, wrodzone lub nabyte,

leki i wyroby medyczne przepisywane są bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością.

Zobacz również serwis: Prawa pacjenta

Należy pamiętać, że refundacja przysługuje wyłącznie za leki i wyroby medyczne, które znajdują się w wykazie opracowanym przez Ministra Zdrowia.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Refundacja możliwa jest tylko wówczas, gdy dany lek został wydany osobie podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego lub ubezpieczającej się dobrowolnie.
Refundacja możliwa jest tylko wówczas, gdy dany lek został wydany osobie podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego lub ubezpieczającej się dobrowolnie.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Da Wanda

DaWanda to platforma online z produktami hand-made i designem.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »