| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Omijanie przepisów prawa pracy przy zatrudnieniu kontraktowym lekarzy

Omijanie przepisów prawa pracy przy zatrudnieniu kontraktowym lekarzy

Coraz częstsze zatrudnianie lekarzy na podstawie kontraktów może prowadzić do nadużyć i obchodzenia przepisów. Lekarze pracujący na podstawie umowy o pracę oraz na kontrakcie w tej samej placówce często przebywają w pracy dłużej niż jest to dozwolone przepisami prawa pracy oraz odrębnych ustaw szczegółowych.

Jeżeli lekarze, będący na kontrakcie,wykonują dla swojego pracodawcy, poza czasem pracy, pracę taką samą rodzajowo, co określona w umowie o pracę, to należy uznać, że jest to praca taka sama i wykonywana jest w godzinach nadliczbowych. 

Ponadto orzecznictwo sądów głosi, że istotne znaczenie ma nie nazwa umowy, ale jej treść, a niedopuszczalne jest również zastępowanie umowy o pracę umową cywilnoprawną.

Kodeks pracy definiuje czas pracy jako czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

Regulacja czasu pracy lekarzy ma dwojakie źródło mianowicie jest zawarta w ustawie z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (tj. Dz.U. z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm.) jak również należy uwzględniać regulację pochodzącą z Kodeksu pracy. Zgodnie z tą regulacją po pracy powinno przysługiwać lekarzowi 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku.

Zobacz: Kto może zostać dyrektorem szpitala?

Lekarz świadczący usługi na podstawie kontraktu w tej samej placówce, w której jest zatrudniony na umowę o pracę, często świadomie lub nieświadomie pozbawiany jest prawa do wynagrodzenia za nadgodziny jak również prawa do jedenastogodzinnego nieprzerwanego odpoczynku. Powszechną praktyką staje się, że zawarcie kontraktu z lekarzem jest w celu uniknięcia regulacji dotyczących czasu pracy. Należy uznać to za obchodzenie przepisów prawa i nie ma w tym przypadku znaczenia czy lekarz jak i zatrudniająca go placówka wyrażali na to zgodę.

Z faktu omijania przepisów dotyczących czasu pracy wynika obowiązek wypłacenia wynagrodzenia za przepracowane nadgodziny. Oprócz wynagrodzenia takiemu lekarzowi przysługuje prawo do jedenastogodzinnego odpoczynku następującego bezpośrednio po pracy. 

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Lafarge

Światowy lider w produkcji materiałów budowlanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK