| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Czy w aptekach można bezpłatnie mierzyć ciśnienie?

Czy w aptekach można bezpłatnie mierzyć ciśnienie?

Naczelny Sąd Administracyjny w swoim wyroku, wyraził zgodę na to, aby w aptekach ogólnodostępnych była możliwość mierzenia ciśnienia.

W dniu 11 stycznia 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny (dalej „NSA”) wydał wyrok, w którym stwierdził, że apteka ogólnodostępna, jako placówka ochrony zdrowia, może posiadać ciśnieniomierz do dokonywania bezpłatnego pomiaru ciśnienia tętniczego przez jej klientów (sygn. akt II GSK 1365/10, dalej „wyrok”).

Stan faktyczny

Z przedstawionego w uzasadnieniu wyroku stanu faktycznego wynikało, że w czasie jednej z kontroli przeprowadzonej w aptece ogólnodostępnej przez inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego (dalej „organ I instancji”) zauważono, że w aptece znajduje się ciśnieniomierz do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Następnie organ I instancji stwierdził brak podstaw do prowadzenia przez aptekę takiej działalności i wezwał spółkę prowadzącą aptekę (dalej „spółka”) do usunięcia ciśnieniomierza.

Spółka złożyła odwołanie od decyzji organu I instancji do Generalnego Inspektora Farmaceutycznego (dalej „organ II instancji”), który jednak utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. Jak wskazał organ II instancji, przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (tekst jednolity: Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 ze zm., dalej „ustawa”), nie pozwalają na prowadzenie w aptekach ogólnodostępnych działalności polegającej na dokonywaniu pomiarów ciśnienia tętniczego krwi.

Wobec powyższego, spółka złożyła skargę na ww. decyzję organu II instancji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (dalej „WSA”) wnosząc o jej uchylenie. WSA oddalając skargę zgodził się z organem II instancji stwierdzając, że katalog usług świadczonych przez apteki wymienionych w ustawie jest wyczerpujący, w związku z tym nie ma podstawy prawnej upoważniającej apteki do prowadzenia innej działalności, w tym do przeprowadzenia bezpłatnego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Skarga kasacyjna do NSA

Spółka wniosła od powyższego wyroku WSA skargę kasacyjną do NSA, domagając się jego uchylenia. Zdaniem spółki, dopuszczalne jest dokonywanie w aptece bezpłatnego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi przez jej klientów samodzielnie lub przy pomocy farmaceuty, a prowadzenie takiej działalności w placówce ochrony zdrowia należy uznać za działalność służącą ochronie zdrowia publicznego.

Wyrok NSA

Wyrokiem NSA uwzględnił skargę kasacyjną spółki oraz wskazał, że zarówno WSA, jak i organy I i II instancji dokonały błędnej wykładni przepisów ustawy, a w konsekwencji błędnie uznały, że w aptece nie może być prowadzona działalność polegająca na dokonywaniu pomiaru ciśnienia tętniczego krwi.

Zobacz: Prawa pacjenta

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK