| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Od 2013 r. do lekarza tylko z numerem PESEL

Od 2013 r. do lekarza tylko z numerem PESEL

Z nowym rokiem do lekarza wybierzemy się z numerem PESEL, zamiast wymaganego wcześniej druku ZUS RMUA. Pacjenci ubezpieczeni przez pracodawcę będą zarejestrowani w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych. System zweryfikuje pacjentów za pomocą numeru PESEL, a tożsamość możemy potwierdzić okazując dowód osobisty, paszport, prawo jazdy albo w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia legitymację szkolną.

Gdy elektroniczny system nie potwierdzi naszego ubezpieczenia

Dokumenty obowiązujące, które potwierdzają prawo do świadczeń zdrowotnych to np.: zaświadczenie z zakładu pracy, zaświadczenie ZUS lub KRUS, legitymacja ubezpieczeniowa, studencka, rencisty, emeryta, ZUS RMUA, dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne, zaświadczenie z urzędu pracy o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego, decyzja wójta gminy czy tzw. karta śląska.

Jeśli jesteśmy ubezpieczeni, a nie posiadamy żadnego z powyższych dokumentów, będzie możliwość złożenia pisemnego oświadczenia, o posiadanym przez nas prawie do świadczeń opieki finansowej ze środków publicznych. Oświadczenie musi zawierać imię i nazwisko, adres zamieszkania, wskazanie podstawy prawa do świadczeń opieki zdrowotnej, numer PESEL oraz wskazanie dokumentu, na podstawie którego świadczeniodawca potwierdził tożsamość świadczeniobiorcy, w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL seria i numer dowodu osobistego, paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość.

W przypadku świadczeniobiorców małoletnich oraz innych osób nieposiadających pełnej zdolności do czynności prawnych oświadczenie, składa przedstawiciel ustawowy albo opiekun prawny lub faktyczny i Rzecznik Praw Pacjenta.

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej  może zostać potwierdzone na podstawie dokumentu elektronicznego, sporządzonego, na podstawie numeru PESEL, przez Fundusz dla świadczeniodawcy lub niebędącej świadczeniodawcą osoby uprawnionej.

Zobacz: Odszkodowanie dla ofiary błędu medycznego

Ubezpieczenie członków rodziny

W przypadku członków rodziny do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym wystarczy zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego przez jedną osobę podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, z tym że wnuki mogą zostać zgłoszone tylko w przypadku, gdy żaden z rodziców nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego lub nie jest osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej.

W przypadku dzieci do 3 miesiąca życia będzie się wykorzystywać PESEL rodzica.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (oczekujący)

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Artur Rycak

Doktor nauk prawnych, adwokat, w latach 2003-2016 sędzia orzekający m.in. w sądach pracy i ubezpieczeń społecznych w okręgu lubelskim, warszawskim i warszawsko-praskim. Posiada ponad 18-letnie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych w sprawach z zakresu prawa pracy. W latach 1996-2006 asystent w Katedrze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od 2009 r. wykładowca w uczelni Łazarskiego w Warszawie, prelegent na wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach naukowych, wykładowca i kierownik podyplomowych studiów "Prawo sądowe dla asystentów sędziów i referendarzy sądowych" oraz studiów "Prawo podatkowe" w Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Autor i redaktor naukowy kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa pracy oraz sporów sądowych. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu prawa pracy, procedury sądowej, kosztów sądowych i ustroju sądów powszechnych dla sędziów, radców prawnych, dyrektorów sądów, pracowników sądów, aplikantów adwokackich, aplikantów radcowskich, asystentów sędziów i referendarzy sądowych oraz szefów działów kadr i HR.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK