REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczna dokumentacja medyczna

Elektroniczna dokumentacja medyczna/ fot. Fotolia
Elektroniczna dokumentacja medyczna/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Elektroniczną dokumentacje medyczną przewiduje projekt nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, nad którym pracuje Sejm. Dokumentacja medyczna do 2017 r. może być prowadzona w postaci papierowej lub elektronicznej.

W trakcie 70. posiedzenia Sejmu, które miało miejsce w dniu 25 czerwca 2014 r. posłowie pracowali nad projektem nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

REKLAMA

Nowelizacja przewiduje m.in. wydłużenie okresu przejściowego, w którym można stosować zarówno elektroniczną dokumentację medyczna jak i tą w tradycyjnej – papierowej postaci. Oznacza to przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej do 1 sierpnia 2017 r.

Zadaj pytanie na FORUM

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Nowe przepisy zmierzają do zastąpienia dotychczasowego systemu informacji w ochronie zdrowia nowym, opierającym się na informatyzacji świadczenia usług medycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

System elektronicznej dokumentacji medycznej ma obowiązywać od 1 sierpnia 2017 r.

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym tj. Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 21 grudnia 2010 r. od 1 sierpnia 2014 r. dokumentacja medyczna prowadzona będzie wyłącznie w formie elektronicznej. To kategoryczne postanowienie dotyczy zarówno placówek medycznych, przychodni, klinik, gabinetów prywatnych, NZOZ oraz wszystkich innych podmiotów medycznych, jak i indywidualnych praktyk lekarskich.

Informatyzacja obiegu informacji w służbie zdrowia ma na celu przyspieszenie i ułatwienie dostępu do informacji o stanie zdrowia pacjenta. W pozytywny sposób przełoży się to jednocześnie na pracę samych lekarzy oraz możliwości osób uprawnionych do otrzymania informacji.

Wskazane regulacje normują kwestię dokumentacji medycznej w formie elektronicznej w sposób kompleksowy – obejmują bowiem również sposób jej wytwarzania, przechowywania oraz udostępniania.

Dochodzenie roszczeń w prawie medycznym

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz.U. 2011 nr 113 poz. 657 z późn. zm.), nad którym pracuje Sejm, wydłuża o trzy lata – tj. do 31 lipca 2017 r. – okres przejściowy, w którym dokumentacja medyczna może być prowadzona w jednej z dwóch postaci: papierowej lub elektronicznej. Po tej dacie wszystkie podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych będą zobowiązane do prowadzenia indywidualnej dokumentacji medycznej wyłącznie w postaci elektronicznej.

Autorzy propozycji zmian (m.in. resort zdrowia) przekonują, iż jest to kolejny krok w kierunku pełnej realizacji informatyzacji świadczenia usług także tych medycznych. Wymaga on wdrożenia odpowiedniej infrastruktury technicznej i technologicznej.

Projekt wypłynął do Sejmu 4 czerwca 2014 r. Pierwsze czytanie odbyło się w Komisji Zdrowia 24 czerwca.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz.U. 2011 nr 113 poz. 657 z późn. zm.).

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz.U. 2010 nr 252 poz. 1697 z późn. zm.).

Źródło: Sejm

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie. Co jak ktoś będzie miał problemy z prądem za pół roku?

    Znamy pierwsze szczegóły dofinansowania od rządu dla osób, które będą miały kłopoty po podwyżce cen prądu. Nosi nazwę "bon energetyczny". Niestety to jednorazowe świadczenie, a nie stała pomoc dla osób ubogich.

    Nowe regulacje dotyczące cen energii w Polsce

    Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zapowiedziała w Polsat News, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Obecnie ceny energii, gazu oraz ciepła są zamrożone w ramach wprowadzonych przez poprzedni rząd tarcz antyinflacyjnych; przepisy wygasają w połowie roku.

    Jakie będą emerytury od kwietnia 2024? ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS

    Od kwietnia 2024 roku ZUS będzie korzystać z nowej tablicy GUS do obliczania wysokości nowo przyznawanych emerytur. Najnowsza tablica dalszego trwania życia powoduje obliczenie emerytury osoby w wieku 60 lat niższej o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

    Kilka dodatków osłonowych na jeden adres. Jak z tym było w dodatku węglowym?

    Jeszcze przez miesiąc można składać wnioski o dodatek osłonowy. Stałym problemem jest złożenie kilku wniosków z jednego adresu. Częsta sytuacja, gdy w domu na parterze mieszkają teściowie, na piętrze młode małżeństwo z dzieckiem.

    REKLAMA

    Afera Funduszu Sprawiedliwości. Przedstawicielowi Fundacji Profeto usłyszał zarzuty

    W kontekście śledztwa dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości, prokuratura postawiła zarzuty przedstawicielowi Fundacji Profeto, organizacji kościelnej działającej od 2014 roku. Zarzuty wynikają z faktu, że fundacja otrzymała ponad 66 milionów złotych, mimo że jej projekt nie spełniał wymogów formalnych ani merytorycznych.

    Byli mundurowi mogą wrócić do policji. Korpus oficerów młodszych bez limitu czasu na decyzję [Nowelizacja ustawy o Policji]

    Rząd ułatwi powrót do służby policjantom, którzy z niej odeszli. Zmieni ustawę o Policji.

    Podwyższenie limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do PE

    Podwyższenie limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów.

    Podwyżka dla nauczycieli WF-u dorabiających po godzinach i w weekendy

    Dodatkową pracę oferuje minister sportu i prowadzony przez niego program "Aktywna szkoła". Program promuje udostępnianie sportowych obiektów szkolnych po godzinach pracy szkoły. 

    REKLAMA

    Szykują się spore zmiany w leczeniu. Resort zdrowia zakasał rękawy

    W środę do konsultacjach publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Dotyczy on leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego. Ministerstwo Zdrowia ma zamiar wprowadzić także modyfikacje w obszarze gwarantowanych usług stomatologicznych. Projekt zmian zakłada rozszerzenie listy gwarantowanych usług, między innymi o realizację co najmniej dwóch wizyt adaptacyjnych w trzecim roku życia dla dzieci, które doświadczają lęku dentystycznego.

    Kiedy 13 emerytura 2024 KRUS? Ile będzie wynosić?

    13 emerytura z KRUS wypłacana będzie w kwietniu, w terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych, razem z emeryturą, rentą lub rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym. Trzynastka z KRUS wynosi 1 780,96 zł brutto.

    REKLAMA