| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Konsultant w ochronie zdrowia - nowe wymagania

Konsultant w ochronie zdrowia - nowe wymagania

Wprowadzenie nowych wymagań dla konsultantów w ochronie zdrowia to efekt nowelizacja ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia. Na gruncie nowelizacji konsultanci zostali zobowiązani do dwukrotnego złożenia oświadczenia: na etapie kandydowania oraz w trakcie pełnienia funkcji. Jakie inne wymagania powinien spełniać konsultant?

Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia (dalej „nowelizacja"). Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Minister Zdrowia, zgodnie z ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o konsultantach w ochronie zdrowia może powoływać konsultantów krajowych, wojewódzkich oraz wojskowej służby zdrowia (dalej „konsultanci").

Konsultant krajowy w ochronie zdrowia

Konsultanci w zakresie swoich kompetencji, między innymi, prowadzą nadzór nad stroną merytoryczną doskonalenia zawodowego lekarzy, biorą udział w pracach komisji i zespołów powoływanych w celu realizacji polityki zdrowotnej, przeprowadzają kontrole dostępności świadczeń zdrowotnych oraz wydają opinię o stosowanym postępowaniu diagnostycznym, leczniczym i pielęgnacyjnym.

Elektroniczna dokumentacja medyczna

Dochodzenie roszczeń w prawie medycznym

Oświadczenie konsultanta

Zgodnie z nowelizacją kandydaci na konsultantów będą zobowiązani do złożenia oświadczenia zawierającego informacje dotyczące:
1) członkostwa w organie spółki handlowej, spółdzielni, stowarzyszenia, fundacji lub pełnienia funkcji przedstawiciela albo pełnomocnika przedsiębiorców:

  • wykonujących działalność leczniczą,
  • wykonujących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania lub obrotu produktami leczniczymi,
  • wykonujących działalność gospodarczą związaną z doradztwem w zakresie refundacji leków.

2) posiadania akcji lub udziałów w spółce handlowej,
3) prowadzenia badań klinicznych.

Zgodnie z nowelizacją konsultant będzie musiał złożyć kolejne oświadczenie w trakcie pełnienia swojej funkcji, w przypadku gdy zmieni się stan faktyczny podany w pierwszym oświadczeniu. Konsultanci będą musieli składać również oświadczenia, w których wymienione będą korzyści o wartości powyżej 380 zł, w tym informacje o wyjazdach krajowych lub zagranicznych niezwiązanych z funkcją konsultanta, uzyskane od przykładowo podmiotu wykonującego działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania lub obrotu produktami leczniczymi. Wszystkie oświadczenia kandydatów na konsultantów oraz konsultantów będą publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Zdrowia. Dodatkowo oświadczenia będą weryfikowane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Kandydaci na konsultantów oraz konsultanci będą składać oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej za składania fałszywych zeznań.

W związku z kluczową rolą konsultantów w systemie opieki zdrowotnej w Polsce, nowelizację należy ocenić pozytywnie jako zmierzającą do zapewnienia unikania ewentualnego konfliktu interesów konsultantów oraz zapewniającą bardziej przejrzyste zasady ich działalności.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prawa pacjenta

Wpis nie stanowi porady ani opinii prawnej w rozumieniu przepisów prawa oraz ma charakter wyłącznie informacyjny. Stanowi wyraz poglądów jego autora na tematy prawnicze związane z treścią przepisów prawa, orzeczeń sądów, interpretacji organów państwowych i publikacji prasowych. Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy Sp.K. i autor wpisu nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie.

Czytaj także

Ekspert:

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Konsultant w ochronie zdrowia - nowe wymagania/ fot. Fotolia
Konsultant w ochronie zdrowia - nowe wymagania/ fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Admiral Tax Ltd

Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK