| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Reklamacja > Szkoda wyrządzona przez produkt niebezpieczny

Szkoda wyrządzona przez produkt niebezpieczny

Moja babcia zakupiła ostatnio czajnik. Już przy pierwszym użyciu odpadła rączka, w wyniku czego moja babcia doznała licznych poparzeń. Co mogę zrobić aby ustrzec inne osoby przed kupnem tego felernego czajnika?

Każdy powinien wiedzieć, iż produkt wprowadzony do obrotu, bez względu na to, gdzie został zakupiony musi być bezpieczny. Jeżeli wskutek użycia rzeczy ruchomej doznamy szkody na osobie lub mieniu mamy prawo do odszkodowania.

Jak należy postępować

W wyżej opisanej sytuacji powinniśmy zatrzymać dany produkt dal celów dowodowych oraz zgłosić się do lekarza w celu udokumentowania wypadku i potwierdzenia obrażeń powstałych wskutek użycia niebezpiecznego produktu lub zetknięcia się z nim.

Można wystąpić do sprzedawcy z reklamacją (pod warunkiem, że nie minął dwuletni okres dotyczący odpowiedzialności sprzedawcy za sprzedany towar). Należy zaznaczyć, że produkt może być uznany za niebezpieczny. Otrzymując taką informację, sprzedawca, zobowiązany jest poinformować producenta o takim zdarzeniu, w celu szybkiego wyeliminowania zagrożenia.

Poza tym możemy również wnieść zawiadomienie do Inspekcji Handlowej albo Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Powinno ono być w formie pisemnej, należy także opisać produkt, wskazać markę, producenta – jeżeli na opakowaniu taka informacja istnieje, wskazać gdzie i kiedy został przez nas nabyty. Opisać, w jakich okolicznościach nastąpiło zdarzenie i wskazać, jaka w związku z tym powstała szkoda. Takie zawiadomienie będzie stanowiło podstawę do przeprowadzenia kontroli przez IH oraz wszczęcia postępowania przez Prezesa UOKiK. Jeżeli produkt nie będzie spełniał zasadniczych wymagań dotyczących bezpieczeństwa produktów, powinien on zostać wycofany z obrotu.

Nie powinniśmy lekceważyć takich wypadków, bowiem podobna szkoda może zostać wyrządzona innym nabywcom. Być może produkt, z którym zetknęliśmy się, jest produktem niebezpiecznym.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz. U. nr 229, poz. 2275 z późn. zm.);
  • ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Węgiel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK