| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Sprzedaż towarów > Co zrobić, gdy sprzedawca nas oszukał? cz. 2

Co zrobić, gdy sprzedawca nas oszukał? cz. 2

Wprowadzenie konsumenta w błąd stanowi nieuczciwą praktykę rynkową . Co zrobić w sytuacji, gdy sprzedawca przedstawił nieprawdziwe informacje? Jakimi prawami dysponujemy i na co się powołać?

Prawa konsumentów

Jak zostało to już powiedziane w części pierwszej wprowadzenie w błąd stanowi przejaw nieuczciwych praktyk rynkowych. W rozumieniu prawnym przez praktykę rynkową będziemy rozumieć działanie lub zaniechanie przedsiębiorcy, sposób postępowania, oświadczenia lub informacje handlową (np. reklamę), które są bezpośrednio związane z promocją lub nabyciem produktów.

Samo wprowadzanie w błąd jest niedozwolone gdy powoduje zniekształcenie zachowań konsumentów. Innymi słowy na podstawie błędnych informacji konsumenci podejmują decyzje (np. o zakupie), których inaczej by nie podjęli.

Takie działania mogą w szczególności dotyczyć istnienia produktu, jego rodzaju lub dostępności.

Zobacz serwis: Sprzedaż towarów

Wprowadzeniem w błąd będzie informacja, iż sprzedawany produkt jest unikalny i nie ma swojego odpowiednika na rynku.

Innym przejawem dezinformacji konsumenta będzie błędne poinformowanie go o prawach konsumenta, w szczególności o prawie do naprawy lub wymiany produktu albo o prawie do obniżenia ceny lub do odstąpienia od umowy.

Wprowadzeniem w błąd będzie poinformowanie klienta, iż reklamacja zostanie przyjęta do uwzględnienia tylko razem z gwarancją. Przepisy prawa konsumenckiego w przypadku udzielenia gwarancji nie wyłączają uprawnień wynikających z ustaw. Konsument może zatem skorzystać zarówno z gwarancji jak i ustawy. Decyzja należy do niego.

Jakie roszczenia nam przysługują?

Naruszenie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym otwiera przed konsumentami określone możliwości działania. Ustawa daje bowiem konsumentom samodzielne instrumenty dochodzenia swoich praw. Zgodnie z art. 12 tejże ustawy można żądać m.in.

  • zaniechania tej praktyki;
  • usunięcia skutków tej praktyki;
  • złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia odpowiedniej treści;
  • zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny.

Zobacz: Co zrobić, gdy sprzedawca nas oszukał? cz. 1

Przede wszystkim jednak zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt. 4 konsument może domagać się naprawienia szkody, jak również unieważnienia umowy wraz z obowiązkiem wzajemnego zwrotu świadczeń oraz zwrotu przez przedsiębiorcę kosztów związanych z nabyciem produktu.

Roszczenia te będą kierowane w przypadku, gdy szkoda pozostaje w związku przyczynowym ze stosowaniem nieuczciwych praktyk rynkowych. Chodzi zarówno o szkody poniesione, jak i utratę spodziewanych korzyści (lucrum cessans)

Z utratą spodziewanych korzyści będziemy mieli do czynienia m.in. gdy nieuczciwa praktyka rynkowa polega na twierdzeniu, iż nabycie produktu jest w stanie zwiększyć szanse albo gwarantuje wygraną w loterii.

Istotną możliwością jest zwłaszcza roszczenie o unieważnienie umowy oraz zwrot świadczeń. Konsument może domagać się w powództwie unieważnienia umowa oraz zwrotu zapłaconej sprzedawcy ceny.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »