| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Sprzedaż towarów > Kolorowe włosy - czy to bezpieczne

Kolorowe włosy - czy to bezpieczne

Farbujemy włosy lub robimy sobie pasemka czy balejaż. Jeżeli dzięki temu chcemy uzyskać nowy wygląd, możliwe, że dostaniemy więcej niż się spodziewamy.

Niektórzy ludzie są uczuleni na środki chemiczne, które znajdują się w farbach do włosów. Objawy mogą być bardzo różne: od lekkiego swędzenia czy uczucia dyskomfortu do poważnych podrażnień skóry, opuchlizny oczu, szyi i czoła, a nawet problemów z oddychaniem, co może się skończyć pobytem w szpitalu.
Unia Europejska zakazała stosowania 22 substancji, które wchodziły w skład farb do włosów.

Czy zrobienie próby uczuleniowej wystarczy?

Na ulotkach dołączonych do farb do włosów zaleca się wcześniejsze przeprowadzenie próby uczuleniowej, czy nie jesteśmy uczuleni na któryś ze składników farby. Jeżeli po określonym czasie nie nastąpi podrażnienie, można uznać, że nie jesteśmy uczuleni na substancje chemiczne zawarte w farbie. 

Z drugiej strony Komitet Naukowy ds. Produktów Konsumenckich przy Komisji Europejskiej (Scientific Commitee on Consumer Products) uznał, że próby uczuleniowe nie dają wystarczającej pewności. Testy mogą prowadzić do błędnego przekonania, że osoby uczulone na substancje wchodzące w skład farb do włosów nie są na nie uczulone lub nie ma żadnego ryzyka wystąpienia u nich próby alergicznej. Próba może również wywołać nadwrażliwość skórną na substancje zawarte w farbie u osoby robiącej test.

W Polsce 60% kobiet farbuje włosy. Średni wiek dokonywania pierwszych eksperymentów z produktami do farbowania włosów to 16 lat.

Bezpieczne użycie substancji alergicznych jest możliwe, ale pod warunkiem, że długość i rozległość oddziaływania jest odpowiednio mała. Aby oszacować ryzyko zagrożenia dla skóry, tworzy się modele. Służą one określeniu bezpiecznej ilości substancji, która może być zawarta w produktach bez powodowania u konsumentów alergii skórnych.
Obecnie są prowadzone dalsze badania w tej dziedzinie.

Podstawa:
Porozumienie z 2003 r. w sprawie ogólnej strategii uregulowania prawnego kwestii farb do włosów w Dyrektywie o Kosmetykach (76/768/EEC)

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Roman Iwasieczko

Coach, trener, HR Biznes Partner. Długoletnie doświadczenie (od 2000 roku) jako trener biznesu, umiejętności negocjacyjnych, motywacyjnych i menedżerskich. W ramach realizowanych projektów zajmował się programami sprzedażowymi, rozwojowymi i outplacementowymi głównie dla firm FMCG, telekomunikacyjnych oraz organizacji społecznych. W ramach prowadzonych szkoleń i warsztatów wykorzystuje autorskie fabularne gry szkoleniowe, innowacyjne symulacje oraz aplikacje wirtualnej rzeczywistości, których jest pomysłodawcą i współproducentem. Jest certyfikowanym coachem ICC (International Coaching Community), Praktykiem i Masterem NLP (certyfikowanym przez Christinę Hall – The Society of Neuro-Linguistic Programming), posiada akredytację Insights Discovery oraz certyfikat interpretacji Testów Hogana (Hogan Assessment Systems) – narzędzi do szczegółowego badania potencjału osobowości na polu prywatnym i zawodowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK