| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Sprzedaż towarów > Czy konieczna jest instrukcja obsługi

Czy konieczna jest instrukcja obsługi

Ostatnio kupiłem robot kuchenny. Niestety nie była do niego dołączona instrukcja obsługi w języku polskim. Czy sprzedawca ma obowiązek przekazać mi taką instrukcję razem z towarem w chwili zakupu?

Tak. Sprzedawca zobowiązany jest udzielić kupującemu wszelkich informacji na temat prawidłowego i pełnego korzystania ze sprzedanego towaru konsumpcyjnego. Powinny być one jasne i zrozumiale dla konsumenta oraz niewprowadzające w błąd. A przede wszystkim powinny być przekazane w języku polskim.

Przedsiębiorca ma obowiązek podać w szczególności nazwę towaru, określenie producenta lub importera i kraj pochodzenia towaru, znak bezpieczeństwa i znak zgodności (wymagane przez odrębne przepisy), informację o dopuszczeniu towaru do obrotu na terenie Polski oraz - stosownie do rodzaju towaru - określenie jego energochłonności, a także inne dane wskazane w odrębnych przepisach. Jeżeli rodzaj informacji na to pozwala, instrukcja obsługi może być wyrażona w powszechnie zrozumiałej formie graficznej.

Na żądanie kupującego sprzedawca jest obowiązany wyjaśnić znaczenie poszczególnych postanowień umowy.

Podstawa prawna:

art. 3 ust. 6 ustawy z dnia 22 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. nr 141, poz. 1176 z późn. zm.).

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »