| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Sprzedaż towarów > Czy muszę płacić za książkę, której nie zamówiłam

Czy muszę płacić za książkę, której nie zamówiłam

Miesiąc temu otrzymałam pocztą słownik współczesnej polszczyzny. Nigdzie jednak nie zamawiałam takiej przesyłki. Do książki dołączona była ulotka z informacja, że wybrano mnie spośród wielu klientów wydawnictwa i w ramach promocji przesyłają mi swoją najnowszą pozycję. Ucieszyłam się z tego prezentu i zapomniałam o sprawie. Wczoraj otrzymałam list z wydawnictwa, w którym wzywają mnie do zapłaty za słownik kwoty 59,99 zł. Czy taka praktyka jest dozwolona przez prawo i rzeczywiście muszę zapłacić za niezamówiony towar?

Nie. W takim przypadku przedsiębiorca wysyła towar na własne ryzyko, a konsument zwolniony jest z wszelkich zobowiązań. Oznacza to, że konsument nie tylko nie musi płacić za niezamówioną przesyłkę, nie ma również obowiązku ponoszenia kosztów odesłania towaru do przedsiębiorcy.

Przedsiębiorca chcąc wyegzekwować zapłatę należności za przesłany przedmiot musiałby udowodnić przed sądem, iż przesyłkę dostarczył za wcześniejszą zgodą konsumenta (w ramach zawartej umowy).

Wysyłanie konsumentom niezamówionych przesyłek jest tzw. agresywną i nieuczciwą praktyką rynkową. Zgodnie z przepisami konsument, wobec którego zastosowano nieuczciwą praktykę rynkową może dochodzić sądownie m in.:

  • zaniechania stosowania takiej praktyki,
  • usunięcia skutków stosowania takiej praktyki,
  • złożenia przez przedsiębiorcę stosownego oświadczenia
  • naprawienia wyrządzonej szkody

Żądanie konsumenta powinno być adekwatne do skali naruszenia. W praktyce najlepszym sposobem na uniknięcie sporu z przedsiębiorcą wysyłającym przesyłki bez uzyskania zgody konsumenta wydaje się być nieodbieranie paczek, które budzą nasze wątpliwości

Podstawa prawna:

  • art. 15 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. nr 22, poz. 271 z późn. zm.);
  • art.9, 12 ustawy z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym (Dz. U. z 2007 r. nr 171, poz. 1206).

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

reklama

Ekspert:

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nie trzeba płacić za książkę, której się nie zamówiło.
Nie trzeba płacić za książkę, której się nie zamówiło.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »