| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Umowy > Określenie zadatku w umowie sprzedaży

Określenie zadatku w umowie sprzedaży

Zastrzeżenie w treści umowy sprzedaży postanowienia dotyczącego zadatku zwiększa pewność, iż zobowiązanie zostanie spełnione. W określonej sytuacji strona, z której winy zobowiązanie nie zostało wykonane, będzie musiała zwrócić podwójną jego wartość.

Regulacja zadatku znajduje się w przepisach Kodeksu cywilnego. Według art. 394 ust. 1 w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju danie zadatku sprawia, iż w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić.

W takiej sytuacji, gdy zadatek został wydany przez odstępującego, ten będzie miał prawo domagać się zwrotu kwoty dwukrotnie wyższej. Jeżeli zaś odstępujący zadatek otrzymał, będzie mógł go zatrzymać.

Zadatek w treści umowy

W przypadku gdy sprzedawca żąda od kupującego zadatku ważne jest, by odpowiednie postanowienie znalazło się w treści zawieranej między nimi umowy. Art. 394 wskazuje również, iż strony mogą znacząco zmodyfikować ustawową treść zadatku. Jeżeli w umowie znajdzie się odpowiedni zapis, wtedy też zadatek może być wyasygnowany w określonym terminie po zawarciu umowy. Zawsze niezbędne będzie jednak określenie jego wysokości.

Kupujący zobowiązuje się wpłacić na rachunek Sprzedającego kwotę 2000 zł tytułem zadatku, w terminie 7 dniu od dnia zawarcia umowy.

Zadatek to nie zaliczka

Zadatek jest postanowieniem, które pozwala dyscyplinować strony. Strona, która zadatek otrzymała będzie musiała wykonać swoje zobowiązanie, gdyż w przeciwnym wypadku będzie zmuszona do zwrotu jego podwójnej wartości. Z kolei osoba, która zadatek dała w przypadku niewykonania zobowiązania nie tylko nie otrzyma przedmiotu sprzedaży, ale również straci wartość zadatku.

Pisząc umowę koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy postanowienia, które naszym zdaniem dotyczą zadatku nie stanowią, iż przekazana kwota jest zaliczką na poczet przyszłej zapłaty ceny.

Zadatek oraz zaliczka są to dwie różne instytucje, które inaczej określają prawa i obowiązkowi. O ile zadatek jest sposobem wzmocnienia zobowiązania i ubezpieczenia jego wykonania, o tyle zaliczka jest jedynie kwotą wpłaconą na poczet przyszłych należności.

W przypadku, gdy umowa nie zostanie wykonana przez sprzedawcę, który dostał zaliczkę, kupującemu nie będzie przysługiwać roszczenie o zwrot podwójnej kwoty.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.)

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK