| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Umowy > Niedozwolone klauzule umowne występujące w umowach o kredyt hipoteczny

Niedozwolone klauzule umowne występujące w umowach o kredyt hipoteczny

Utrzymujący się na wysokim poziomie popyt na nieruchomości sprawia, że konsumenci coraz liczniej zawierają umowy za bankami o kredyty hipoteczne. Rosnące zainteresowanie oraz dynamiczny rozwój tegoż rynku skłania do bliższej analizy sytuacji konsumentów jako kredytobiorców. Oto niektóre z najczęściej stosowanych klauzul, które budzą wątpliwości ze względu na ich sprzeczność z dobrymi obyczajami i rażące naruszenia interesów konsumentów.

O ile Indywidualne Warunki Kredytu tak stanowią,Bank – w ramach Ubezpieczenia Pakietowego – ubezpiecza na swoją rzecz Kredyt. (…) Opłata za ubezpieczenie pakietowe jest określona w Umowie Kredytu i nie ulega ona zmianie.

18. Odesłanie do wewnętrznych regulacji banku niestanowiących integralnej części umowy

Bank jest uprawniony do odesłania konsumenta do wewnętrznych regulacji instytucji finansowej, tylko pod warunkiem, że zostały one jemu doręczone. W innym przypadku nie mogą one być wiążące.

Przesłanki oraz tryb wypowiadania umowy o kredyt określa „Regulamin udzielania Pocztowych Kredytów Mieszkaniowych” oraz „Instrukcja udzielania kredytów dla klientów detalicznych.

19. Nieinformowanie o zmianie tabeli opłat i prowizji

Sama informacja o zmianie tabeli umieszczona na tablicy ogłoszeń w oddziale banku nie jest wystarczająca. Aby wzorzec umowy był wiążący dla stron musi być on doręczony konsumentowi. Doręczenie ma miejsce jeśli pismo zostanie dostarczone kredytobiorcy w taki sposób by mógł się zapoznać z jego treścią. Ponadto konsument nie ma obowiązku odwiedzania oddziału banku i szukania informacji na tablicy ogłoszeń, natomiast bank ma obowiązek przedstawiania kredytobiorcy informacji w sposób rzetelny.

Zmiana wysokości opłat i prowizji nie powoduje konieczności wypowiedzenia Umowy. Informacja o aktualnie obowiązujących wysokościach prowizji i opłat podawana jest do wiadomości Kredytobiorcy na tablicy ogłoszeń w Oddziale Banku.

20. Rozpoznawanie sprawy przez niewłaściwy miejscowo sąd

W umowach z bankami znajdują się postanowienia, które zmieniają właściwość miejscową sądu, który będzie rozstrzygał spory powstałe na tle zawartej umowy. Tutaj mają zastosowanie odpowiednie przepisy kodeksu postępowania cywilnego, postanowienia jednostronnie ustanowione przez przedsiębiorcę i sprzeczne z powszechnie obowiązującym prawem są niedozwolone.

Strony Umowy będą starały się rozwiązywać polubownie wszelkie spory lub różnice zdań pomiędzy nimi, wynikające z Umowy lub w związku z nią. Jeżeli spór lub różnica nie da się rozstrzygnąć polubownie, zostanie przedstawiona do rozstrzygnięcia przez sąd powszechny właściwy dla siedziby Oddziału Banku, w którym została podpisana Umowa.

21. Inne kwestionowane postanowienia umowne

  • pobieranie opłaty za wpłatę gotówki w kasie banku, nawet jeżeli klienci mogą dokonać wpłaty za pomocą tzw. wpłatomatów;
  • pobieranie opłaty za wpłatę gotówkową w bilonie, wypłatę gotówkową w oddziale banku;
  • pobieranie opłaty za realizację tytułu wykonawczego.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK