| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Usługi komunalne > Kto odpowiada za zniszczony licznik?

Kto odpowiada za zniszczony licznik?

Lokator odpowiada za instalację, która znajduje się w obrębie jego lokalu. Kto jednak odpowiada za instalację, która znajduje się poza tym lokalem?

Kwestie odpowiedzialności za prawidłowe zabezpieczenie układów pomiarowo – rozliczeniowych powinny znaleźć się w umowie z zakładem energetycznym.

Oznacza to, że podmiot przyłączany do sieci powinien zadbać, aby w umowie o przyłączenie do sieci znalazły się zapisy regulujące kwestie odpowiedzialności za zabezpieczenie przed uszkodzeniem układu pomiarowo - rozliczeniowego.

Zobacz serwis: Usługi komunalne

Co do zasady odbiorca odpowiada za stan techniczny i zabezpieczenie instalacji należącej do niego. Granica odpowiedzialności pomiędzy odbiorcą a przedsiębiorstwem energetycznym powinna być określona w wiążącej strony umowie.

Na podstawie § 16 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych w czasie użytkowania instalacji i urządzeń w lokalach należy zapewnić ich ochronę przed uszkodzeniem.

Zgodnie z powyższym rozporządzeniem lokator w budynku wielolokalowym jest zobowiązany do utrzymywania właściwych warunków użytkowania urządzeń do pomiaru zużycia energii elektrycznej oraz do niezwłocznego informowania dostawcy energii elektrycznej o ich uszkodzeniu. Oprócz tego obowiązkiem lokatora jest także utrzymywania właściwego stanu technicznego instalacji i urządzeń elektrycznych w lokalu oraz w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości funkcjonowania instalacji i urządzeń elektrycznych w pomieszczeniach przeznaczonych do wspólnego użytkowania mieszkańców - poinformowania właściciela budynku.

Lokator jest zobowiązany do niezwłocznego poinformowania dostawcy energii elektrycznej o uszkodzeniu urządzeń przeznaczonych do pomiaru zużycia energii elektrycznej.

Zobacz: Zmiana sprzedawcy energii - krok po kroku

Co do zasady lokator odpowiada więc za instalację, która znajduje się w obrębie jego własności. Kto jednak ponosi odpowiedzialność względem urządzeń, które znajdują się w budynku wielolokalowym, w miejscach przeznaczonych do wspólnego korzystania lub też poza budynkiem?

W takich sytuacjach odpowiedzialność będzie ponosić podmiot, do którego należy dana instalacja. W przypadku przedsiębiorcy energetycznego, będzie on ponosił odpowiedzialność za instalację, która znajduje się poza budynkiem.

Instalacje wewnątrz budynku nie należą do przedsiębiorstwa energetycznego.

W przypadku instalacji znajdującej się w tej części budynku wielolokalowego, która jest przeznaczona do wspólnego użytku, odpowiedzialność będzie ponosił właściciel lub zarządca budynku.

Właściciel budynku ponosi odpowiedzialność za stan instalacji znajdującej się na klatce schodowej.

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Cypel

absolwent pedagogiki (specjalizacja doradztwo zawodowe z coachingiem) oraz studiów podyplomowych z zarządzania personelem. Od 2011 roku aktywnie zajmuje się̨ coachingiem, który jest jego pasją. Ukończył Practitioner Coach Diploma, szkolenie certyfikowane przez Noble Manhattan Coaching, International Institute of Coaching and Mentoring oraz Institute of Leadership and Management. Dodatkowo ukończył Coaching Clinic® Licensing Program, szkolenie licencjonowane przez CoachU oraz International Coach Federation, tym samym stając się̨ licencjonowanym trenerem Coaching Clinic®, najbardziej kompleksowego na polskim rynku szkolenia rozwijającego umiejętności coachingowe menedżerów. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor artykułów o tematyce coachingowej dla: czasopisma Personel i Zarządzanie oraz tekstów portali prnews.pl, hrnews.pl, architekcikariery.pl, a także autor komentarzy do czterech dylematów etycznych coacha w książce „Profesjonalny coaching zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”. Jest również̇ jednym ze współautorów książki „Zastosowanie coachingu w polityce społecznej”. W 2015 r. przeprowadził pierwsze w Polsce badania naukowe nad skutecznością̨ e-coachingu w rozwoju osobistym ludzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »