| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Usługi komunalne > Czy najemca może być stroną umowy o dostarczanie wody

Czy najemca może być stroną umowy o dostarczanie wody


Właściciel kamienicy, w której mieszkam nie zawarł umowy o zaopatrzenie w wodę z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjny. Czy w takiej sytuacji najemcy mogą sami zawierać takie umowy z przedsiębiorstwem?

Tak. Jest to jednak sytuacja wyjątkowa i obwarowana licznymi warunkami. Co do zasady w przypadku nieruchomości wielolokalowych umowa o zaopatrzeniu w wodę oraz odprowadzaniu ścieków jest zawierana z właścicielem lub zarządcą. Wynika to bezpośrednio z art. 6 ust. 5 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Zawarcie umowy z osobą korzystającą z lokalu, czyli także z najemcą, jest możliwa jeżeli z odpowiednim wnioskiem wystąpi właściciel lub zarządca budynku. Wraz z takim wnioskiem osoba taka musi wykazać się tytułem prawnym do korzystania z budynku. Jeżeli wniosek został złożony przez zarządcę, jako tytuł wskazuje on umowę dotyczącą zarządzania. Taki wniosek może być złożony także przez osobę, która korzysta z nieruchomości, jeżeli ma ona nieuregulowany stan prawny.

W pewnych sytuacjach złożenie wniosku oznacza, iż przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne ma obowiązek zawarcia takiej umowy. Istnienie tego obowiązku po stronie przedsiębiorstwa jest uzależnione jednak od spełnienia następujących warunków, wymienionych w art. 6 ust. 6:

  • instalacja wodociągowa w budynku jest wyposażona w wodomierze, zainstalowane zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, przy wszystkich punktach czerpalnych;
  • jest możliwy odczyt wskazań wodomierzy w terminie uzgodnionym przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne z właścicielem lub zarządcą;
  • właściciel lub zarządca rozlicza, zgodnie z art. 26 ust. 3, różnicę wskazań między wodomierzem głównym a sumą wskazań wodomierzy zainstalowanych przy punktach czerpalnych wody;
  • właściciel lub zarządca reguluje należności wynikające z różnicy wskazań między wodomierzem głównym a sumą wskazań wodomierzy zainstalowanych przy punktach czerpalnych wody;
  • właściciel lub zarządca określa warunki utrzymania wodomierzy zainstalowanych przy punktach czerpalnych oraz warunki pobierania wody z punktów czerpalnych znajdujących się poza lokalami;
  • został uzgodniony z właścicielem lub zarządcą sposób przerwania dostarczania wody do lokalu bez zakłócania dostaw wody do pozostałych lokali; w szczególności przez możliwość przerwania dostarczania wody do lokalu rozumie się założenie plomb na zamkniętych zaworach odcinających dostarczanie wody do lokalu;
  • został uzgodniony z właścicielem lub zarządcą sposób przerywania dostarczania wody z punktów czerpalnych znajdujących się poza lokalami, bez zakłócania dostaw wody do lokali.

Możliwość zawarcia umowy między przedsiębiorstwem, a osobą korzystającą z lokalu istnieje także w sytuacji, kiedy nie są spełnione wszystkie warunki. Wtedy jednak decyzja zależy wyłącznie od przedsiębiorstwa

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. 2001 nr 72 poz. 747)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »