| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Zwrot i wymiana > Zwrot kosztów przy odstąpieniu od umowy timesharingu

Zwrot kosztów przy odstąpieniu od umowy timesharingu

Zawarłem umowę timesharingu, jednak po namyśle postanowiłem z niej zrezygnować. Przedsiębiorca zażądał ode mnie kwoty, która była oznaczona w umowie, jako koszty poniesione przez niego w celu zawarcia naszej umowy. Czy taka klauzula jest dozwolona?

Tak. Jeżeli w umowie przedsiębiorca zastrzegł zwrot kosztów w przypadku odstąpienia to nabywca, rezygnując, będzie musiał takie koszty pokryć. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca może zażądać od nas dowolnej sumy.

Prawo do odstąpienia od umowy

Odstąpienie od umowy jest prawem każdego konsumenta i zostało zagwarantowane w art. 6 ustawy o ochronie nabywców prawa korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego w oznaczonym czasie w każdym roku. Zgodnie z tym przepisem nabywca ma 10 dni od chwili zawarcia umowy, w ciągu których może od niej odstąpić. Co do zasady taka rezygnacja nie może powodować powstania żadnej odpowiedzialności po jego stronie. Wszelkie inne postanowienia zawarte w treści umowy nie są niedozwolone.

Jan Kowalski zawarł umowę timesharingu, zgodnie z którą jeżeli skorzysta z prawa odstąpienia będzie musiał zapłacić karę umowną, której wysokość została oznaczona w treści. Takie postanowienie jest niedozwoloną klauzulą umowną i nie jest skuteczne.

Zwrot kosztów przedsiębiorcy

Ustawa przewiduje jednak pewien wyjątek, zgodnie z którym w przypadku odstąpienia nabywca będzie musiał zmuszony zapłacić określoną kwotę. Umowa może zawierać zastrzeżenie zobowiązujące nabywcę do zwrotu przedsiębiorcy kosztów niezbędnych do zawarcia umowy (art. 7 ust. 2). Wtedy też odstępując od umowy nabywca będzie zobowiązany do ich zwrotu. 

Przedsiębiorca nie może domagać się od nabywcy zwrotu kosztów, jeżeli takie postanowienie nie zostało zawarte w umowie.

Realne wyliczenie kosztów

Potraktowanie przez ustawodawcę zwrotu kosztów w sposób wyjątkowy nie oznacza jednak, że przedsiębiorca może wyliczyć swoje koszty w sposób dowolny. W każdej sytuacji, gdy żąda on od nabywcy zwrotu określonej kwoty będzie musiał wykazać, iż stanowi ona równowartość realnie poniesionych wydatków. Przedstawienie zryczałtowanych kosztów, które przedsiębiorca zwykle ponosi przy umowach tego typu nie będzie uwzględnione.

Dodatkowo sumy, wskazane przez niego będą musiały pozostać w ścisłym związku z samym zawarciem umowy. Niezbędne będzie także wykazanie, iż były one niezbędne.

Zobacz również: Timesharing: czy to dobry pomysł na urlop?

Niedozwolona klauzula umowna

Postanowienie umowne, określające kwotę przekraczającą realnie poniesione przez przedsiębiorcę koszty będzie stanowić niedozwoloną klauzulę umowną i nie będzie wiązać nabywcy. Odnosząc się do konkretnej sprawy przedsiębiorca może żądać zwrotu kosztów, jednak ich wyliczenie musi być realne i konkretne.

Podstawa prawna

  • ustawa z dnia z dnia 13 lipca 2000 r. o ochronie nabywców prawa korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego w oznaczonym czasie w każdym roku, 
  •   ustawa o zmianie ustaw Kodeks cywilny, Kodeks wykroczeń i ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »