| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Emerytura > Najniższa emerytura – 2012

Najniższa emerytura – 2012

Kwota najniższej emerytury w 2012 roku zmieni się w marcu, tak jak co roku. Jest to związane z przeprowadzaną waloryzacją. W poniższym artykule wyjaśniamy, o ile i dlaczego wzrosną emerytury.

Emerytura

Pojęcie „emerytury” jest rozumiane jako świadczenie pieniężne, mające na celu zapewnienie środków utrzymania osobom starszym, które przez wzgląd na swój wiek nie mają możliwości kontynuowania pracy zarobkowej. Wysokość najniższej emerytury jest określona ustawowo.

Państwowa emerytura przysługuje osobom, które osiągnęły wiek uprawniający do takiego świadczenia, a także mają udokumentowany wymagany okres zatrudnienia (w starym systemie) lub odpowiednią ilość zgromadzonego na koncie ubezpieczeniowym kapitału ( w nowym systemie). Powyższe warunki muszą być spełnione łącznie. Wiek emerytalny Polsce wynosi 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn.

299,00 złEmerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury pomostowe. Komentarz.

Waloryzacja

W związku z waloryzacją rent i emerytur każdego roku zmienia się kwota pobieranego świadczenia.

Waloryzacja jest to coroczna, marcowa podwyżka świadczeń. Jej celem jest ochrona emerytów i rencistów przed wzrostem cen. Jest to proces przeprowadzany z urzędu. Oznacza to, że nie ma konieczności składania wniosków i dokumentów.

W Polsce podwyżka ta przyznawana jest procentowo – świadczenie rośnie raz w roku wszystkim uprawnionym o określony procent. Metoda ta uprzywilejowuje osoby otrzymujące najwyższe świadczenia, przez co pogłębia różnice społeczne.

Waloryzacja jest zależna od dwóch czynników:

  • Wzrostu cen w gospodarstwach domowych emerytów – tzw. inflacji emeryckiej, oraz
  • Realnego wzrostu płac w przedsiębiorstwach – co najmniej 20% wzrostu płac. Jego wysokość jest negocjowana w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych, pomiędzy rządem, pracodawcami, a związkami zawodowymi.

Zobacz też: Waloryzacja emerytur w 2012 roku

Rok 2011

Tegoroczny wskaźnik to 3,1%. Najniższa emerytura wzrosła w marcu 2011 roku i obecnie wynosi 728,18 zł brutto, czyli o 21,89 zł więcej niż w roku ubiegłym. Tyle samo wynosi także najniższa renta rodzinna, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rolnicza.

Rok 2012

Według prognoz rządu w marcu 2012 roku podwyżki emerytur będą wyższe i wyniosą 4,2 %. Takie założenie zostało zamieszczone w budżecie państwa. Znacznie, bowiem wzrosły czynniki, od których zależna jest waloryzacja (ceny i płace). Dlatego też najniższe świadczenia emerytalne w przyszłym roku będą wynosiły 758,76 zł brutto (tj. o 30,58 zł więcej niż w bieżącym roku). Dotyczy to najniższej renty, emerytury, renty rodzinnej, renty rolniczej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Podstawa prawna:

Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz serwis: Emerytura

avatar

2013-10-13 16:22 Zgłoś

Zawsze się zastanawiam gdzie się podziały pieniądze z naszych składek i to nie małe pieniądze.Były ulokowane na jakimś koncie a co się z nimi stało to jakoś nikt nam nigdy nie wyjaśnił.A może trzeba zacząć od tego i powiedzieć uczciwie emerytom gdzie są nasze pieniądze które wpłacaliśmy do ZUS-u. Gdybyśmy przez czterdzieści lat odkładali te pieniądze w bankach szwajcarskich to dzisiaj żylibyśmy jak normalni ludzie, a mając emerytury nie stać nas na leczenie i podstawowe artykuły pierwszej potrzeby, nie mówiąc już o przyjemnościach, jak teatr ,kino czy opera, Czy tak wygląda życie emeryta w innych krajach.Nie mówię tu o młodych ludziach którzy nie mają startu ani przyszłości w naszym kraju. Najgorzej mnie bulwersuje sytuacja w sejmie jak widzę puste miejsca. Przecież Ci ludzie biorą ogromne pieniądze za swoją pracę, a w pracy ich nie ma.I tu się nasuwa pytanie? a może tam trzeba znależć pieniądze na rozwiązanie problemów a nie ciągle szukać pieniędzy wśród tych najbiedniejszych, którzy przez lata płacili na swoje emerytury.A teraz muszą znosić upokorzenia ze strony rządu i nie tylko.

avatar

2013-03-02 19:25 Zgłoś

ILE WYNOSI NAJNIZSZA EMERYTURA W ZUS?czy sa takie granice?-w artykulach sa okreslenia ,,emerytura minimalna,,ile wynosi?

avatar

2012-12-17 10:16 Zgłoś

Wstyd! Aby po wielu latach pracy otrzymywać (głodowy zasilek) taką mała emeryturę.Jak ma być dobrze w naszym kraju, kiedy jedni zarabiaja "krocie", a drudzy otrzymują "jałmużnę".Dziwimy sie, ze młodzi wyjeżdżaja z kraju? A jak tutaj żyć? Kształcimy wspaniałych fachowców, którzy mogliby słuzyc naszemu krajowi, ale po co, dla kogo? Dla ludzi, którzy i tak mają pełna "sakwę"? Ci, ktorych wybralismy do reprezentowania Polaków, pomyślcie, co robicie i zmieńcie wasze myslenie na lepsze dla nas wszystkich.

HITY INFORU

TERMINARZ

SIE02
TydzieńPWŚCPSN
3128293031123
3245678910
3311121314151617
3418192021222324
3525262728293031

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Kancelaria Patentowa "LECH"

.

Zostań ekspertem Infor.pl »