| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Emerytura > Wcześniejsza emerytura 2012

Wcześniejsza emerytura 2012

Ile wyniesie wcześniejsza emerytura w 2012 roku? Sprawdź, kto jest do niej uprawniony i jakie warunki musi spełnić.

Nabycie prawa do wcześniejszej emerytury

Wcześniejsza emerytura, to prawo do przejścia na emeryturę przed osiągnięciem wymaganego wieku emerytalnego. Prawo do wcześniejszej emerytury nie powstaje z mocy samego prawa, a na wniosek ubezpieczonego. Zasadniczym skutkiem tego uregulowania jest to, że w razie zmiany albo uchylenia właściwych przepisów nie istnieje możliwość powołania się na wcześniejsze spełnienie warunków – wniosek nie może być złożony, a prawo nabyte.

Do uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury konieczny jest wniosek ubezpieczonego.

299,00 złEmerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury pomostowe. Komentarz.

Wcześniejsza emerytura a OFE

Jeżeli dana osoba nabyła prawa do wcześniejszej emerytury, ale wcześniej przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego, jest ona zobowiązana do złożenia wniosku o przeniesienie na rzecz budżetu państwa środków zgromadzonych w OFE. 

Zobacz także: Jakie zawody uprawniają do wcześniejszej emerytury

Komu przysługuje?

Dla kobiet, które urodziły się przed 1 stycznia 1949 proces nabywania prawa do wcześniejszej emerytury zakończył się z dniem 31 grudnia 2007r., natomiast dla mężczyzn urodzonych przed ową datą, zakończy się 31 grudnia 2013 r. Natomiast  w przypadku osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. proces nabywania uprawnień do wcześniejszej emerytury zakończył się 31 grudnia 2008 r.

Aby przejść na wcześniejszą emeryturę trzeba spełnić następujące warunki wskazane w art. 29 ust. 1 i 2 ustawy emerytalnej:

1)      do wieku emerytalnego powszechnego nie brakuje więcej niż 5 lat,

2)      osiągnięto pełny staż emerytalny – 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,

3)      wydano orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy albo ubezpieczony ma wyższy o 10 lat staż ubezpieczeniowy.

Nie jest pozbawione znaczenia to, aby stosunek pracy był ostatnim tytułem do ubezpieczenia, a tytuł ten stanowił minimum 6 miesięcy w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, gdy istnieje konieczność zmniejszenia zatrudnienia, pracodawca może do zwolnienia w pierwszej kolejności wytypować osoby, które spełniają warunki do nabycia wcześniejszej emerytury. 

Zobacz także: Dla kogo wcześniejsza emerytura pracownicza

Spełnienie warunków po rozwiązaniu stosunków pracy

Przejście na wcześniejszą emeryturę może nastąpić w określonym czasie po ustaniu stosunku pracy, jeżeli spełniony zostanie jeden, zasadniczy warunek. Mianowicie, w okresie między ustaniem stosunku pracy a złożeniem wniosku o wcześniejszą emeryturę nie możne nastąpić zmiana statusu danej osoby.

avatar

2013-09-22 18:29 Zgłoś

do sarmata O tym, czy dana praca jest zaliczona do pracy o charakterze szczególnym nie decyduje gość z BHP po kursie, jak Pan napisał. Istnieje coś takiego, jak wykaz A i B prac wykonywanych w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze i jeśli Pana praca tam się znajduje, żaden "gość" jej stamtąd nie usunie.

avatar

2013-09-22 16:35 Zgłoś

Chociaż to bez sensu to napisze. Wykonuję prace tzw. o szczególnym charakterze. Praca wymaga predyspozycji psychofizycznych l zawsze przez 20 lat wymagała ,co roku przechodziłem testy . Gdyż jeden błąd może skutkować śmiercią lub kalectwem.poważne nie? Teraz w kapitalizmie już nie. Gośc z BHP po kursie tygodniowym stwierdził że niema zagrożeń.??/ 20 lat były ,teraz nie ma.Paranoja. nie

avatar

2012-10-29 08:59 Zgłoś

Man 40lat pracy,ciężkiej,nie za biórkiem,i przez te wszystkie lata,Państwo w/g stanowionego prawa,okradało mnie,pod przymusem i w brew mojej woli zabierając mi z moich wypracowanych pieniędzy,nazywając to składką ZUS.Gdy dzisiaj czytam stanowione przepisy o pracy do śmierci,to ja przepraszam,oddajcie mi zagarnięte w brew mojej woli pieniądzi przez 40 lat,a już bez waszej łaski będę do końca życia upływał w luksusach. Ci co udają że pracują i chapią dziesiątki tysięcy złotych,oni chcą chapać wyciągając jeszcze ręce z trumny,właśnie po pieniądze zrabowane takim właśnie jak ja. Nie wspomnę tu o sielance emerytur,mundurowych zza biórka,bo tym chłopakom co stają tważą w tważ z zagrożeniani to jak najbardziej tak,itd.W moim przypadku wymuszono odemnie na przestrzeni 40lat pracy ,kwote o\k 878000tyś zł.Gdyby te pieniądze były złożone na kontach oprocętowanych,z zwrócono mi je dzisiaj,minusując o prowadzenie dokumentacji,już dzisiaj podziękował bym za pracę i żył w dostatku do końca życia,a nie czekał o ile dożyję,na jałomóżne.Policzcie sobie wszystcy państwo wasze wymuszone składki a przekonacie się jak można w ramach prawa byc okradanym w białych rękawiczkach przez dziesiątki lat. Pozdrawiam autorów komentarzy

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem Infor.pl »